My Favorite Movies
| fb776417369's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 2 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
| 3 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 4 |
My Fair Lady (1964, G) |
|
| 5 |
Amadeus (1984, R) |
|
| 6 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 7 |
Hello, Dolly! (1969, G) |
|
| 8 |
Ran (1985, R) |
|
| 9 |
An Affair to Remember (1957, Unrated) |
|
| 10 |
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988, G) |
|
| 11 |
Jules and Jim (1962, Unrated) |
|
| 12 |
Les Choses de la vie (The Little Things in Life) (These Things Happen) (1970, Unrated) |
|
| 13 |
Sissi - Die junge Kaiserin (Sissi: The Young Empress) (1956, Unrated) |
|
| 14 |
Cesar et Rosalie (1972, R) |
|
| 15 |
Womanlight (Clair de femme) (1979, Unrated) |
|
| 16 |
La Mort en direct (Death Watch) (Death in Full View) (1980, PG) |
|
| 17 |
Sissi (1956, Unrated) |
|
| 18 |
Don Giovanni (1979, PG) |
|
| 19 |
The Making of West Side Story (Leonard Bernstein Conducts West Side Story) (1985, Unrated) |
|
| 20 |
Kiri Te Kanawa: Home and Afar (1991, Unrated) |
|
| 21 |
Viaggi di nozze (1973, Unrated) |
|
| 22 |
Donkey Skin (Peau d'âne) (1971, Unrated) |




















