My Favorite Movies


  fb777566736's Rating My Rating
1
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
2
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
3
RoboCop (1987,  R)
4
Robocop 2 (1990,  R)
5
Alien (1979,  R)
6
Alien Resurrection (1997,  R)
7
Predator (1987,  R)
8
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
9
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) (2007,  R)
10
Highlander (1986,  R)
11
Highlander - Endgame (2000,  R)
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
13
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
14
Star Trek Generations (1994,  PG)
15
Star Trek (2009,  PG-13)
16
Stargate (1994,  PG-13)
17
Stargate: The Ark of Truth (2008,  Unrated)
18
Stargate: Continuum (2008,  Unrated)
19
Babylon 5: In the Beginning (1998,  Unrated)
20
Babylon 5: Thirdspace (1998,  Unrated)
21
Babylon 5: The River of Souls (1998,  Unrated)
22
Babylon 5: A Call to Arms (1999,  Unrated)
23
Battlestar Galactica (2003,  Unrated)
24
Battlestar Galactica: Razor (2007,  Unrated)
25
The Matrix (1999,  R)
26
Back to the Future (1985,  PG)
27
Back to the Future Part II (1989,  PG)
28
Back to the Future Part III (1990,  PG)
29
Pitch Black (2000,  R)
30
Men in Black (1997,  PG-13)
31
I, Robot (2004,  PG-13)
32
Hancock (2008,  PG-13)
33
Transformers (2007,  PG-13)
34
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
35
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
36
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
37
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
38
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
39
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
40
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
41
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
42
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
43
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
44
Conan the Barbarian (1982,  R)
45
King Kong (2005,  PG-13)
46
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
47
The Princess Bride (1987,  PG)
48
The Goonies (1985,  PG)
49
Casino Royale (2006,  PG-13)
50
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
51
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
52
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
53
The Legend of Zorro (2005,  PG)
54
The Three Musketeers (1993,  PG)
55
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
56
Gladiator (2000,  R)
57
Beowulf (2007,  PG-13)
58
Arabian Nights (2000,  Unrated)
59
The Adventures of Baron Munchausen (1988,  PG)
60
Gulliver's Travels (1996,  PG)
61
Merlin (1998,  PG)
62
The Sum of All Fears (2002,  PG-13)
63
The Hunt for Red October (1990,  PG)
64
Patriot Games (1992,  R)
65
Clear and Present Danger (1994,  PG-13)
66
The Jackal (1997,  R)
67
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
68
District B13 (Banlieue 13) (2006,  R)
69
The Godfather (1972,  R)
70
The Godfather, Part II (1974,  R)
71
The Godfather, Part III (1990,  R)
72
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
73
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
74
Donnie Brasco (1997,  R)
75
Shaft (2000,  R)
76
The Assignment (1997,  R)
77
The Fugitive (1993,  PG-13)
78
U.S. Marshals (1997,  PG-13)
79
The Art of War (2000,  R)
80
Miami Vice (2006,  R)
81
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
82
Assault on Precinct 13 (1976,  R)
83
Brotherhood Of The Rose (1989,  PG-13)
84
Die Hard (1988,  R)
85
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
86
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
87
Assassins (1995,  R)
88
Conspiracy Theory (1997,  R)
89
Lethal Weapon (1987,  R)
90
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
91
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
92
16 Blocks (2006,  PG-13)
93
Mad Max (1979,  R)
94
Payback (1999,  R)
95
Blue Thunder (1983,  R)
96
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
97
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
98
Fast and Furious (2009,  PG-13)
99
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
100
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
101
Cutaway (2000,  R)
102
Drop Zone (1994,  R)
103
Max Payne (2008,  PG-13)
104
Hitman (2007,  R)
105
Resident Evil (2002,  R)
106
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
107
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
108
The Satan Bug (1965,  Unrated)
109
Ice Station Zebra (1968,  G)
110
Bear Island (Alistair MacLean's Bear Island) (2000,  PG)
111
The Guns of Navarone (1961,  PG)
112
Where Eagles Dare (1969,  PG)
113
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
114
Blind Fury (1990,  R)
115
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
116
Best of the Best 2 (1993,  R)
117
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
118
Under Siege (1992,  R)
119
Half Past Dead (2002,  PG-13)
120
Dragon: The Bruce Lee Story (1993,  PG-13)
121
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
122
Cyborg (1989,  R)
123
Kickboxer (1989,  R)
124
Maximum Risk (1996,  R)
125
Hard Target (1993,  R)
126
Wake of Death (2004,  R)
127
Best of the Best (1989,  R)
128
I Am Legend (2007,  PG-13)
129
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
130
The Exorcist (1973,  R)
131
Halloween (1978,  R)
132
Halloween H2O (1998,  R)
133
Halloween (2007,  R)
134
Friday the 13th (2009,  R)
135
The Hills Have Eyes (2006,  R)
136
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
137
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
138
Jeepers Creepers (2001,  R)
139
Jeepers Creepers 2 (2003,  R)
140
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
141
The Hitcher (1986,  R)
142
300 (2007,  R)
143
Sin City (2005,  R)
144
The Spirit (2008,  PG-13)
145
V for Vendetta (2006,  R)
146
The Dark Knight (2008,  PG-13)
147
Batman Begins (2005,  PG-13)
148
The Crow (1994,  R)
149
The Crow: City of Angels (1996,  R)
150
The Crow - Salvation (2000,  R)
151
Punisher: War Zone (2008,  R)
152
Constantine (2005,  R)
153
Hellboy (2004,  PG-13)
154
Blade (1998,  R)
155
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
156
Blade - Trinity (2004,  R)
157
The Shadow (1994,  PG-13)
158
Superman (1978,  PG)
159
Superman II: The Richard Donner Cut (2006,  PG)
160
Iron Man (2008,  PG-13)
161
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
162
Darkman (1990,  R)
163
The Flash (1990,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments