My Favorite Movies


  fb778808709's Rating My Rating
1
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
The Royal Tenenbaums
Amazing cast, plot, photography and soundtrack. I still cry when Richie slashes his veins to Elliott Smith's "Needle In the Hay." Just brilliantly crafted and beautifully done.
2
High Fidelity (2000,  R)
High Fidelity
This movie is a-mazing! Yet another reason why I love John Cusack so much.
3
Little Women (1949,  Unrated)
Little Women
I just love June Allyson and Peter Lawford, it is such a wonderful version!
4
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
just perfect! The storm is coming....
5
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
6
When Harry Met Sally (1989,  R)
7
Good News (2000,  Unrated)
Good News
June Allyson and Peter Lawford in a musical = heaven!! LOVE IT!
8
Say Anything... (1989,  PG-13)
9
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
10
Fight Club (1999,  R)
11
Singin' in the Rain (1952,  G)
12
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
13
Chicago (2002,  PG-13)
14
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
15
Pretty Woman (1990,  R)
16
Down with Love (2003,  PG-13)
17
The Wizard of Oz (1939,  G)
18
For Me And My Gal (1942,  Unrated)
19
On the Town (1949,  Unrated)
20
It's Always Fair Weather (1955,  Unrated)
21
You Can't Run Away From It (1956,  Unrated)
22
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
23
Zoolander (2001,  PG-13)
24
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
25
Back to the Future Part II (1989,  PG)
26
Back to the Future (1985,  PG)
27
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
28
Rushmore (1998,  R)
29
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
30
Back to the Future Part III (1990,  PG)
31
I Heart Huckabees (2004,  R)
32
The Departed (2006,  R)
33
300 (2007,  R)
34
The Godfather (1972,  R)
35
V for Vendetta (2006,  R)
36
The Godfather, Part II (1974,  R)
37
Pillow Talk (1959,  Unrated)
38
The Godfather, Part III (1990,  R)
39
The Illusionist (2006,  PG-13)
40
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
41
The Princess Diaries (2001,  G)
42
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
43
The Shawshank Redemption (1994,  R)
44
Requiem for a Dream (2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments