My Favorite Movies


  fb779413546's Rating My Rating
1
Top Gun (1986,  PG)
2
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
3
A Walk to Remember (2002,  PG)
4
Armageddon (1998,  PG-13)
5
Black Hawk Down (2001,  R)
6
City of Angels (1998,  PG-13)
7
Coach Carter (2005,  PG-13)
8
Dazed and Confused (1993,  R)
9
X2 (2003,  PG-13)
10
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
11
X-Men (2000,  PG-13)
12
Underworld: Evolution (2006,  R)
13
Underworld (2003,  R)
14
Transformers (2007,  PG-13)
15
Tombstone (1993,  R)
16
The Shawshank Redemption (1994,  R)
17
The Princess Bride (1987,  PG)
18
The Notebook (2004,  PG-13)
19
The Matrix (1999,  R)
20
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
21
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
22
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
23
The Italian Job (2003,  PG-13)
24
The Green Mile (1999,  R)
25
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
26
The Departed (2006,  R)
27
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
28
The Breakfast Club (1985,  R)
29
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
30
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
31
Take the Lead (2006,  PG-13)
32
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
33
Step Up (2006,  PG-13)
34
Spaceballs (1987,  PG)
35
Shark Tale (2004,  PG)
36
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
37
Rent (2005,  PG-13)
38
Remember the Titans (2000,  PG)
39
Pretty Woman (1990,  R)
40
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
41
Ladder 49 (2004,  PG-13)
42
Interview with the Vampire (1994,  R)
43
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
44
Ice Age (2002,  PG)
45
Independence Day (1996,  PG-13)
46
I Am Sam (2002,  PG-13)
47
Happy Feet (2006,  PG)
48
Gridiron Gang (2006,  PG-13)
49
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
50
Freedom Writers (2007,  PG-13)
51
Drumline (2002,  PG-13)
52
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
53
Finding Nemo (2003,  G)
54
Gladiator (2000,  R)
55
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
56
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
57
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
58
Sin City (2005,  R)
59
21 (2008,  PG-13)
60
27 Dresses (2008,  PG-13)
61
3:10 to Yuma (2007,  R)
62
300 (2007,  R)
63
88 Minutes (2008,  R)
64
Ablaze (2002,  R)
65
Above the Law (1988,  R)
66
Aeon Flux (2005,  PG-13)
67
A Few Good Men (1992,  R)
68
After Alice (Eye of the Killer) (1999,  R)
69
A Glimpse of Hell (2001,  PG-13)
70
A Good Year (2006,  PG-13)
71
A Guide to Recognizing Your Saints (2006,  R)
72
A History of Violence (2005,  R)
73
Alex & Emma (2003,  PG)
74
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
75
American Gangster (2007,  R)
76
Annapolis (2006,  PG-13)
77
Babylon A.D. (2008,  PG-13)
78
The Dark Knight (2008,  PG-13)
79
Because I Said So (2007,  PG-13)
80
Behind Enemy Lines (2001,  PG-13)
81
Behind Enemy Lines II: Axis of Evil (2006,  R)
82
Best of the Best (1989,  R)
83
Blood and Chocolate (2007,  PG-13)
84
Bon Cop, Bad Cop (2006,  Unrated)
85
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
86
Bulletproof Monk (2003,  PG-13)
87
Cellular (2004,  PG-13)
88
Chasing Liberty (2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments