My Favorite Movies


  fb780043299's Rating My Rating
1
Forrest Gump (1994,  PG-13)
2
Beverly Hills Cop (1984,  R)
3
Rain Man (1988,  R)
4
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
5
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
6
Airplane! (1980,  PG)
7
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
8
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
9
Back to the Future Part II (1989,  PG)
10
Back to the Future Part III (1990,  PG)
11
The Krays (1990,  R)
12
My First Mister (2002,  R)
My First Mister
Fantastic film I stumbled across by accident one night when there wasn't much on. Very emotional and fantastically done film. Recommended!!
13
Scum (1977,  R)
14
Airplane 2 - The Sequel (1982,  PG)
15
Muriel's Wedding (1995,  R)
16
Ghost (1990,  R)
17
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
18
Snatch (2001,  R)
19
Pretty Woman (1990,  R)
20
The Lost Boys (1987,  R)
21
8 Mile (2002,  R)
22
Wayne's World (1992,  PG-13)
23
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
24
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
25
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
26
Braveheart (1995,  R)
27
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
28
Kids (1995,  NC-17)
29
Liar Liar (1997,  PG-13)
30
Pulp Fiction (1994,  R)
31
Reservoir Dogs (1992,  R)
32
The Breakfast Club (1985,  R)
33
The Exorcist (1973,  R)
34
The Football Factory (2004,  R)
35
What's Love Got To Do With It? (1993,  R)
36
Back to the Future (1985,  PG)
Back to the Future
Have been utterly captivated by this film since I first saw it as a 12 year old, my fave of all time!!
37
Angela's Ashes (1999,  R)
Angela's Ashes
Fantastic film, a must see. Also well worth reading the book
38
Stand by Me (1986,  R)
Stand by Me
Fantastic! A brilliant coming of age film which reminds me of my own childhood - without the dead body!!
39
Beaches (1988,  PG-13)
40
The Green Mile (1999,  R)
41
Trainspotting (1996,  R)
42
This Is Spinal Tap (1984,  R)
This Is Spinal Tap
The greatest rockumentary ever!
Hilarious, and still as relevant now as when it was made
43
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
44
Clueless (1995,  PG-13)
45
Blazing Saddles (1974,  R)
46
About a Boy (2002,  PG-13)
47
American Pie (1999,  R)
48
Sleepers (1996,  R)
49
My Left Foot (1989,  R)
50
East Is East (1999,  R)
51
Buddy's Song (1991,  R)
52
Billy Elliot (2000,  R)
53
Walk the Line (2005,  PG-13)
54
Brokeback Mountain (2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments