My Favorite Movies
| fb780720384's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 2 |
Roger & Me (1989, R) |
|
| 3 |
12 Angry Men (1997, PG-13) |
|
| 4 |
Salt of the Earth (1954, Unrated) |
|
| 5 |
The Great Dictator (1940, G) |
|
| 6 |
The Seventh Cross (1944, Unrated) |
|
| 7 |
Our Vines Have Tender Grapes (1945, Unrated) |
|
| 8 |
Pee-wee's Big Adventure (1985, PG) |
|
| 9 |
Waking Life (2001, R) |
|
| 10 |
Into the Wild (2007, R) |
|
| 11 |
The Kite Runner (2008, PG-13) |
|
| 12 |
Until the End of the World (Bis ans Ende der Welt) (1992, R) |
|
| 13 |
Chavez: Inside the Coup (The Revolution Will Not Be Televised) (2003, Unrated) |
|
| 14 |
This Is What Democracy Looks Like (2000, Unrated) |
|
| 15 |
Il Postino (The Postman) (1994, PG) |












