Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb782547439's Rating My Rating
1
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
2
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
3
A League of Their Own (1992,  PG)
4
Awakenings (1990,  PG-13)
5
Batman Begins (2005,  PG-13)
6
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
7
Blood Diamond (2006,  R)
8
Braveheart (1995,  R)
9
Caddyshack (1980,  R)
10
Cast Away (2000,  PG-13)
11
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
12
Cinderella Man (2005,  PG-13)
13
Coach Carter (2005,  PG-13)
14
Con Air (1997,  R)
15
Cool Runnings (1993,  PG)
16
Dead Poets Society (1989,  PG)
17
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
18
Face/Off (1997,  R)
19
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
20
Fight Club (1999,  R)
21
Finding Nemo (2003,  G)
22
Finding Neverland (2004,  PG)
23
Forrest Gump (1994,  PG-13)
24
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
25
Full Metal Jacket (1987,  R)
26
Ghost (1990,  R)
27
Gladiator (2000,  R)
28
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
29
Good Will Hunting (1997,  R)
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
31
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
32
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
33
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
34
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
35
Hook (1991,  PG)
36
Independence Day (1996,  PG-13)
37
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
38
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
39
Ladder 49 (2004,  PG-13)
40
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
41
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
42
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
43
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
44
Mulan (1998,  G)
45
National Treasure (2004,  PG)
46
Night at the Museum (2006,  PG)
47
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
48
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
49
Platoon (1986,  R)
50
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
51
Remember the Titans (2000,  PG)
52
Rocky (1976,  PG)
53
Rocky Balboa (2006,  PG)
54
Rocky II (1979,  PG)
55
Rocky III (1982,  PG)
56
Rudy (1993,  PG)
57
Saving Private Ryan (1998,  R)
58
Schindler's List (1993,  R)
59
School of Rock (2003,  PG-13)
60
Spider-Man (2002,  PG-13)
61
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
62
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
63
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
64
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
65
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
66
The Godfather (1972,  R)
67
The Green Mile (1999,  R)
68
The Last Samurai (2003,  R)
69
The Lion King (1994,  G)
70
The Longest Yard (2005,  PG-13)
71
The Lord of the Rings (1978,  PG)
72
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
73
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
74
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
75
The Lost Boys (1987,  R)
76
The Matrix (1999,  R)
77
The Notebook (2004,  PG-13)
78
The Pacifier (2005,  PG)
79
The Passion of the Christ (2004,  R)
80
The Patriot (2000,  R)
81
The Pianist (2002,  R)
82
The Rock (1996,  R)
83
The Shawshank Redemption (1994,  R)
84
The Truman Show (1998,  PG)
85
Titanic (1997,  PG-13)
86
Tombstone (1993,  R)
87
Top Gun (1986,  PG)
88
Toy Story (1995,  G)
89
Troy (2004,  R)
90
Walk the Line (2005,  PG-13)
91
We Were Soldiers (2002,  R)
92
White Chicks (2004,  PG-13)
93
Wild Hogs (2007,  PG-13)
94
Merry Christmas (,  Unrated)
95
Personal Best (1982,  R)
96
Victory (Escape to Victory) (1981,  PG)
97
The Apple Dumpling Gang (1975,  G)
98
Backdraft (1991,  R)
99
The Count of Monte-Cristo (1975,  R)
100
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
101
Treasure Island (,  Unrated)
102
Treasure Island (1950,  PG)
103
50 First Dates (2004,  PG-13)
104
61* (2001,  Unrated)
105
A Civil Action (1998,  PG-13)
106
Akeelah and the Bee (2006,  PG)
107
Amistad (1997,  R)
108
Antwone Fisher (2002,  PG-13)
109
Apollo 13 (1995,  PG)
110
August Rush (2007,  PG)
111
Grease (1978,  PG)
112
Joyeux Noël (Merry Christmas) (2006,  PG-13)
113
Les Miserables (1998,  PG-13)
114
Night Crossing (1982,  PG)
115
Cold Mountain (2003,  R)
116
Dad (1989,  PG)
117
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
118
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
119
Down Periscope (1996,  PG-13)
120
Driving Miss Daisy (1989,  PG)
121
Eight Men Out (1988,  PG)
122
Enemy of the State (1998,  R)
123
Facing the Giants (2006,  PG)
124
Finding Forrester (2000,  PG-13)
125
Fireproof (2008,  PG)
126
Flags of Our Fathers (2006,  R)
127
Forever Strong (2008,  PG-13)
128
Freedom Writers (2007,  PG-13)
129
G.I. Jane (1997,  R)
130
Gettysburg (1993,  PG)
131
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) (2005,  PG-13)
132
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
133
Heartbreak Ridge (1986,  R)
134
Hoosiers (1989,  PG)
135
House of Cards (1992,  PG-13)
136
How the West Was Won (1963,  G)
137
In Pursuit of Honor (1995,  Unrated)
138
Into the Wild (2007,  R)
139
Jeremiah Johnson (1972,  PG)
140
Last of the Dogmen (1995,  PG)
141
Longitude (2000,  Unrated)
142
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
143
Men of Honor (2000,  R)
144
Midway (The Battle of Midway) (1976,  PG)
145
Mr. Holland's Opus (1995,  PG)
146
Muppet Treasure Island (1996,  G)
147
My Life (1993,  PG-13)
148
Mystery, Alaska (1999,  R)
149
Never Cry Wolf (1983,  PG)
150
Patch Adams (1998,  PG-13)
151
Pete's Dragon (1977,  G)
152
Pure Country (1992,  PG)
153
Radio (2003,  PG)
154
Red Dawn (1984,  PG-13)
155
Running Brave (1983,  PG)
156
Sahara (2005,  PG-13)
157
Saints and Soldiers (2004,  PG-13)
158
Sister Act (1992,  PG)
159
Sneakers (1992,  PG-13)
160
Something the Lord Made (2004,  Unrated)
161
Song of the South (1946,  G)
162
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
163
That Thing You Do! (1996,  PG)
164
The Cider House Rules (1999,  PG-13)
165
The Fourth Wise Man (1985,  Unrated)
166
The Gathering Storm (2002,  Unrated)
167
The Legend of Bagger Vance (2000,  PG-13)
168
The Lost Battalion (2001,  Unrated)
169
The Love Bug (1968,  G)
170
The Man from Snowy River (1982,  PG)
171
William Shakespeare's The Merchant of Venice (2004,  R)
172
The Mighty (1998,  PG-13)
173
The Nativity Story (2006,  PG)
174
The Polar Express (2004,  G)
175
The Shootist (1976,  PG)
176
Simple Life of Noah Dearborn (1999,  PG)
177
The Snow Walker (2003,  PG)
178
The Sound of Music (1965,  G)
179
The Sting (1973,  PG)
180
Thunderheart (1992,  R)
181
Tom Sawyer (1973,  G)
182
True Grit (1969,  G)
183
Westward the Women (1952,  Unrated)
184
Whale Rider (2003,  PG-13)
185
White Nights (1957,  PG-13)
186
Wild America (1997,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments