Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb783608205's Rating My Rating
1
Les Chansons d'Amour (Love Songs) (2008,  Unrated)
Les Chansons d'Amour (Love Songs) 5.0 Stars
Nice job, everyone !
Click to Rate
2
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
3
Je Vais Bien, Ne T'en Fais Pas (Don't Worry, I'm Fine) (2006,  Unrated)
Click to Rate
4
Ne le Dis à Personne (Tell No One) (2006,  Unrated)
Click to Rate
5
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  PG)
Click to Rate
6
Deux Jours à Tuer (Love Me No More) (2008,  Unrated)
Click to Rate
7
De Battre Mon Coeur s'est Arrêté (The Beat That My Heart Skipped) (,  Unrated)
Click to Rate
8
L'Homme blessé (The Wounded Man) (1983,  Unrated)
Click to Rate
9
Tout contre Léo (Close to Leo) (2002,  PG-13)
Click to Rate
10
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
11
Betty Blue (37°2 le matin) (1986,  Unrated)
Click to Rate
12
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Click to Rate
13
Sagan (2008,  Unrated)
Click to Rate
14
Brokeback Mountain (2005,  R)
Click to Rate
15
C.R.A.Z.Y. (Crazy) (2005,  Unrated)
Click to Rate
16
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Click to Rate
17
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
18
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
Click to Rate
19
The Color Purple (1985,  PG-13)
Click to Rate
20
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
Click to Rate
21
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
22
War of the Worlds (2005,  PG-13)
Click to Rate
23
Scarface (1983,  R)
Click to Rate
24
When Harry Met Sally (1989,  R)
Click to Rate
25
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
26
The Silence of the Lambs (1991,  R)
Click to Rate
27
Fargo (1996,  R)
Click to Rate
28
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Click to Rate
29
The Pianist (2002,  R)
Click to Rate
30
Marathon Man (1976,  R)
Click to Rate
31
Gone With the Wind (1939,  G)
Click to Rate
32
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
33
The Exorcist (1973,  R)
Click to Rate
34
Hallam Foe (Mister Foe) (2007,  R)
Click to Rate
35
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Click to Rate
36
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Click to Rate
37
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Click to Rate
38
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
Click to Rate
39
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
Click to Rate
40
Midnight Express (1978,  R)
Click to Rate
41
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
Click to Rate
42
Four Weddings and a Funeral (1993,  R)
Click to Rate
43
Independence Day (1996,  PG-13)
Click to Rate
44
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
Click to Rate
45
To Catch a Thief (1955,  Unrated)
Click to Rate
46
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
47
Minority Report (2002,  PG-13)
Click to Rate
48
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
49
Memento (2000,  R)
Click to Rate
50
Platoon (1986,  R)
Click to Rate
51
Apocalypse Now (1979,  R)
Click to Rate
52
The Deer Hunter (1978,  R)
Click to Rate
53
Taxi Driver (1976,  R)
Click to Rate
54
Suddenly, Last Summer (1959,  Unrated)
Click to Rate
55
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
Click to Rate
56
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate