My Favorite Movies


  fb785262648's Rating My Rating
1
Casino (1995,  R)
2
Man on Fire (2004,  R)
3
Scarface (1983,  R)
4
The Godfather (1972,  R)
5
The Godfather, Part II (1974,  R)
6
The Recruit (2003,  PG-13)
7
Heat (1995,  R)
8
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
9
Necesito Dinero (1952,  Unrated)
10
The Proud Ones (1956,  Unrated)
11
Uncovered: The Whole Truth About the War In Iraq (2004,  R)
12
Murdercycle (1998,  PG-13)
13
Custer of the West (1967,  G)
14
Assassination Tango (2003,  R)
15
Bullitt (1968,  PG)
16
Fallen (1997,  R)
17
A Soldier's Story (1984,  PG)
18
John Q (2002,  PG-13)
19
License to Kill (1984,  Unrated)
20
A Texas Funeral (2000,  R)
21
The Godfather, Part III (1990,  R)
22
American Gangster (2007,  R)
23
Chinese Coffee (2000,  R)
24
Looking for Richard (1996,  PG-13)
25
City Hall (1996,  R)
26
Sea of Love (1989,  R)
27
Revolution (1985,  PG)
28
Scarecrow (1973,  R)
29
Two For the Money (2005,  R)
30
Dog Day Afternoon (1975,  R)
31
Serpico (1973,  R)
32
People I Know (2003,  R)
33
The Devil's Advocate (1997,  R)
34
88 Minutes (2008,  R)
35
Righteous Kill (2008,  R)
36
Cruising (1980,  R)
37
Carlito's Way (1993,  R)
38
Insomnia (2002,  R)
39
The Insider (1999,  R)
40
...And Justice For All (1979,  R)
41
A Bronx Tale (1993,  R)
42
The Good Sheperd (,  R)
43
Greetings (1968,  R)
44
The Untouchables (1987,  R)
45
True Confessions (1981,  R)
46
What Just Happened? (2008,  R)
47
The Mission (1986,  PG)
48
New York, New York (1977,  PG)
49
The King of Comedy (1983,  PG)
50
Analyze This (1999,  R)
51
Guilty by Suspicion (1991,  PG-13)
52
Bang The Drum Slowly (1973,  PG)
53
Showtime (2002,  PG-13)
54
Hi, Mom! (1970,  R)
55
The Last Tycoon (1976,  PG)
56
GoodFellas (1990,  R)
57
Great Expectations (1998,  R)
58
Backdraft (1991,  R)
59
Once Upon a Time in America (1984,  R)
60
Cape Fear (1991,  R)
61
Wag the Dog (1997,  R)
62
Ronin (1998,  R)
63
Flawless (1999,  R)
64
The Score (2001,  R)
65
Hide and Seek (2005,  R)
66
This Boy's Life (1993,  R)
67
Meet the Parents (2000,  PG-13)
68
Angel Heart (1987,  R)
69
15 Minutes (2001,  R)
70
The Fan (1996,  R)
71
Mean Streets (1973,  R)
72
We're No Angels (1989,  PG-13)
73
Cop Land (1997,  R)
74
Taxi Driver (1976,  R)
75
Assassins (1995,  R)
76
Oscar (1991,  PG)
77
Get Carter (2000,  R)
78
Tango & Cash (1989,  R)
79
Mad City (1997,  PG-13)
80
Liberty Stands Still (2002,  R)
81
Manhattan (1979,  R)
82
Any Given Sunday (1999,  R)
83
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
84
Oliver Twist (2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments