My Favorite Movies


  fb786167225's Rating My Rating
1
Whale Rider (2003,  PG-13)
2
Serenity (2005,  PG-13)
3
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
4
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) (1984,  PG)
5
Majo no takkyûbin (Kiki's Delivery Service) (1989,  G)
6
Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta) (1989,  Unrated)
7
Porco Rosso (Kurenai no buta) (2003,  PG)
8
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) (2002,  G)
9
Pom Poko (Heisei tanuki gassen pompoko) (The Raccoon War) (1994,  PG)
10
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
11
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  G)
12
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) (2006,  PG)
13
Vampire Hunter D - Bloodlust (2001,  R)
14
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) (1985,  Unrated)
15
V for Vendetta (2006,  R)
16
Darby O'Gill and the Little People (1959,  G)
17
Journey to the Center of the Earth (1959,  G)
18
The Fabulous Journey to the Center of the Earth (1977,  Unrated)
19
The Guns of Navarone (1961,  PG)
20
The Black Hole (1979,  PG)
21
When Worlds Collide (1951,  G)
22
Invaders from Mars (1953,  Unrated)
23
The Killer Shrews (1959,  Unrated)
24
Them! (1954,  Unrated)
25
20 Million Miles to Earth (1957,  PG)
26
Earth vs. the Flying Saucers (1956,  Unrated)
27
Forbidden Planet (1956,  G)
28
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
29
The Time Machine (1960,  G)
30
The Time Machine (2002,  PG-13)
31
The War of the Worlds (1953,  G)
32
War of the Worlds (2005,  PG-13)
33
The Fifth Element (1997,  PG-13)
34
Dark City (1998,  R)
35
Constantine (2005,  R)
36
The Matrix (1999,  R)
37
I, Robot (2004,  PG-13)
38
Dune (1984,  PG-13)
39
The Fountain (2006,  PG-13)
40
City of Ember (2008,  PG)
41
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
42
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
43
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
44
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
45
WALL-E (2008,  G)
46
The Incredibles (2004,  PG)
47
The Mothman Prophecies (2002,  PG-13)
48
Elf (2003,  PG)
49
The Secret of Roan Inish (1995,  PG)
50
The Celestine Prophecy (2006,  PG)
51
Peaceful Warrior (2006,  PG-13)
52
The Shawshank Redemption (1994,  R)
53
Pleasantville (1998,  PG-13)
54
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
55
Secondhand Lions (2003,  PG)
56
Finding Forrester (2000,  PG-13)
57
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
58
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
59
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
60
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
61
October Sky (1999,  PG)
62
Patriot Games (1992,  R)
63
Clear and Present Danger (1994,  PG-13)
64
The Hunt for Red October (1990,  PG)
65
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
66
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
67
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
68
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004,  PG)
69
Flyboys (2006,  PG-13)
70
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
71
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
72
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
73
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
74
Kingdom of Heaven (2005,  R)
75
Batman Begins (2005,  PG-13)
76
Silent Hill (2006,  R)
77
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
78
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001,  R)
79
Amélia (2000,  Unrated)
80
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
81
A Bridge Too Far (1977,  PG)
82
Twice Upon a Time (1983,  PG)
83
Treasure Island (,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments