My Favorite Movies


  fb787070564's Rating My Rating
1
Amadeus (1984,  R)
2
Mr. Holland's Opus (1995,  PG)
3
Night at the Museum (2006,  PG)
4
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
5
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
6
A League of Their Own (1992,  PG)
7
Batman (1989,  PG-13)
8
Batman Returns (1992,  PG-13)
9
Blazing Saddles (1974,  R)
10
Casablanca (1943,  PG)
11
Chocolat (2000,  PG-13)
12
Dogma (1999,  R)
13
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
14
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
15
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
16
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
17
Over the Hedge (2006,  PG)
18
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
19
Robin Hood: Men in Tights (1993,  PG-13)
20
Serendipity (2001,  PG-13)
21
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
22
The Breakfast Club (1985,  R)
23
The Sandlot (1993,  PG)
24
The Village (2004,  PG-13)
25
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
26
Wild Hogs (2007,  PG-13)
27
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
28
Young Frankenstein (1974,  PG)
Young Frankenstein
absolutely hilarious with gene wilder. some really funny stuff

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments