My Favorite Movies


  fb787323557's Rating My Rating
1
Waking Life (2001,  R)
2
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)
3
Everything is Illuminated (2005,  PG-13)
4
Requiem for a Dream (2000,  R)
5
Gummo (1997,  R)
6
Modern Times (1936,  Unrated)
7
Jules and Jim (1962,  Unrated)
8
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
9
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
10
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
11
Fight Club (1999,  R)
12
Vanilla Sky (2001,  R)
13
Zoolander (2001,  PG-13)
14
The Consequences of Love (Le Conseguenze dell'amore) (2005,  Unrated)
15
L' Amico di Famiglia (The Family Friend) (Friend of the Family) (2006,  Unrated)
16
Santa Maradona (2001,  Unrated)
17
After Midnight (Dopo Mezzanotte) (2004,  Unrated)
18
Paranoid Park (2007,  R)
19
Saving Grace (2000,  R)
20
Irina Palm (2008,  R)
21
Spun (2003,  R)
22
Crank (2006,  R)
23
Human Traffic (2000,  R)
24
Trainspotting (1996,  R)
25
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
26
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004,  R)
27
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
28
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
29
The Big Lebowski (1998,  R)
30
These Encounters of Theirs (Quei loro incontri) (2006,  Unrated)
31
Memento (2000,  R)
32
Young Frankenstein (1974,  PG)
33
Robin Hood (1973,  G)
34
Dancer in the Dark (2000,  R)
35
Lilo & Stitch (2002,  PG)
36
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
37
Dogma (1999,  R)
38
Clerks (1994,  R)
39
Monsters, Inc. (2001,  G)
40
Soy Cuba (I Am Cuba) (1964,  Unrated)
41
The Million Dollar Hotel (2000,  R)
42
Donnie Darko (2001,  R)
43
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
44
Closer (2004,  R)
45
Blow (2001,  R)
46
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
47
Almost Famous (2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments