Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb787634649's Rating My Rating
1
Back to the Future (1985,  PG)
Click to Rate
2
The Goonies (1985,  PG)
Click to Rate
3
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate
4
Remember the Titans (2000,  PG)
Click to Rate
5
Baby Geniuses (1999,  PG)
Click to Rate
6
Look Who's Talking (1989,  PG-13)
Click to Rate
7
The NeverEnding Story II - The Next Chapter (1991,  PG)
Click to Rate
8
A Walk to Remember (2002,  PG)
Click to Rate
9
Titanic (1997,  PG-13)
Click to Rate
10
Glory Road (2006,  PG)
Click to Rate
11
Radio (2003,  PG)
Click to Rate
12
The NeverEnding Story (1984,  PG)
Click to Rate
13
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
Click to Rate
14
The NeverEnding Story III - Escape From Fantasia (1994,  G)
Click to Rate
15
Shrek (2001,  PG)
Click to Rate
16
Over the Hedge (2006,  PG)
Click to Rate
17
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Click to Rate
18
Shrek 2 (2004,  PG)
Click to Rate
19
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
Click to Rate
20
Surf's Up (2007,  PG)
Click to Rate
21
Ice Age (2002,  PG)
Click to Rate
22
Open Season (2006,  PG)
Click to Rate
23
Cars (2006,  G)
Click to Rate
24
Flushed Away (2006,  PG)
Click to Rate
25
The Wild (2006,  G)
Click to Rate
26
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Click to Rate
27
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Click to Rate
28
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
Click to Rate
29
National Treasure (2004,  PG)
Click to Rate
30
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
Click to Rate
31
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
Click to Rate
32
Short Circuit 2 (1988,  PG)
Click to Rate
33
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
Click to Rate
34
Home Alone (1990,  PG)
Click to Rate
35
Short Circuit (1986,  PG)
Click to Rate
36
Click (2006,  PG-13)
Click to Rate
37
Nutty Professor II - The Klumps (2000,  PG-13)
Click to Rate
38
Big Momma's House (2000,  PG-13)
Click to Rate
39
Big Momma's House 2 (2006,  PG-13)
Click to Rate
40
Hitch (2005,  PG-13)
Click to Rate
41
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Click to Rate
42
Meet the Parents (2000,  PG-13)
Click to Rate
43
Pretty Woman (1990,  R)
Click to Rate
44
50 First Dates (2004,  PG-13)
Click to Rate
45
Flight of the Navigator (1986,  PG)
Click to Rate
46
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
47
Christmas with the Kranks (2004,  PG)
Click to Rate
48
Caddyshack II (1988,  PG)
Click to Rate
49
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
50
Caddyshack (1980,  R)
Click to Rate
51
Crocodile Dundee (1986,  PG-13)
Click to Rate
52
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)