My Favorite Movies


  fb788992818's Rating My Rating
1
Son of Rambow (2007,  PG-13)
2
Bella (Beauty) (2006,  PG-13)
3
Donnie Darko (2001,  R)
4
Dans Paris (Inside Paris) (2007,  Unrated)
5
This Is England (2007,  Unrated)
6
Death at a Funeral (2007,  R)
7
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
8
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
9
Nil by Mouth (1998,  R)
10
Dan in Real Life (2007,  PG-13)
11
Top Hat (1935,  Unrated)
12
Brief Encounter (1945,  Unrated)
13
Only Angels Have Wings (1939,  Unrated)
14
Gilda (1946,  PG)
15
The Goonies (1985,  PG)
16
Clue (1985,  PG)
17
The Holiday (2006,  PG-13)
18
Cars (2006,  G)
19
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
20
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
21
Dark Victory (1939,  Unrated)
22
Mr. Skeffington (1944,  Unrated)
23
Planet B-Boy (2007,  Unrated)
24
My Best Friend (Mon meilleur ami) (2007,  PG-13)
25
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
26
You Can Count On Me (2000,  R)
27
Love Actually (2003,  R)
28
Swing Time (1936,  Unrated)
29
Chicago (2002,  PG-13)
30
The Importance of Being Morrissey (2002,  Unrated)
31
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
32
Sex and the City (2008,  R)
33
It Happened One Night (1934,  Unrated)
34
Casablanca (1943,  PG)
35
Citizen Kane (1941,  PG)
36
An Affair to Remember (1957,  Unrated)
37
The Princess Bride (1987,  PG)
38
Billy Elliot (2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments