Flixster
Holiday Wish List
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
El Cine del Terrario
by
Mike
Films that need watching and having
by
Pavandeep
Recommended Movies
by
Pino
movies I want to see
by
Katie
C) Best films around the world
by
Lady
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Private
fb789980797's Rating
My Rating
1
Diva
(1981, R)
2
Battle Royale (Batoru Rowaiaru)
(2001, Unrated)
3
Audition (Ôdishon)
(1999, R)
4
Liquid Sky
(1983, R)
5
Santa sangre (Holy Blood)
(1989, R)
6
Koroshiya 1 (Ichi the Killer)
(2001, R)
7
Party Girl
(1995, R)
8
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children)
(1995, R)
9
Evil (Ondskan)
(2006, G)
10
My Life as a Dog (Mitt liv som hund)
(1986, PG-13)
11
Muriel's Wedding
(1994, R)
12
Under the Lighthouse Dancing
(, Unrated)
13
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
(1994, R)
14
Strictly Ballroom
(1992, PG)
15
Love and Other Catastrophes
(1997, R)
16
Strange Planet
(1999, Unrated)
17
Hotel de Love
(1996, R)
18
Love Serenade
(1996, R)
19
Oscar and Lucinda
(1997, R)
20
Show Me Love (Fucking Amal)
(1999, Unrated)
21
Blinkende Lygter (Flickering Lights)
(2000, Unrated)
22
Mostly Martha
(2002, PG)
23
Malena
(2000, R)
24
His Secret Life (Le Fate ignoranti)
(2001, R)
25
Bread and Tulips
(2001, PG-13)
26
Ginger and Cinnamon
(2003, Unrated)
27
The Sum of Us
(1995, R)
28
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
(2001, R)
29
The Last Kiss (L'Ultimo bacio)
(2001, R)
30
Kiss or Kill
(1997, R)
31
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants)
(2004, R)
32
He Loves Me, He Loves Me Not (À la folie... pas du tout)
(2002, PG-13)
33
Ma Vie En Rose (My Life in Pink)
(1997, R)
34
Da hong deng long gao gao gua (Raise the Red Lantern)
(1991, PG)
35
Ju Dou
(1990, PG-13)
36
Y Tu Mama Tambien
(2001, R)
37
French Twist (Gazon maudit)
(1995, R)
38
Love Actually
(2003, R)
39
Hot Fuzz
(2007, R)
40
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone)
(2001, PG)
41
Harry Potter and the Chamber of Secrets
(2002, PG)
42
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
(2004, PG)
43
Harry Potter and the Goblet of Fire
(2005, PG-13)
44
Harry Potter and the Order of the Phoenix
(2007, PG-13)
45
Kill Bill: Volume 1
(2003, R)
46
Kill Bill, Volume 2
(2004, R)
47
Legally Blonde
(2001, PG-13)
48
Jackass - The Movie
(2002, R)
49
Jackass: Number Two
(2006, R)
50
Kung Fu Hustle
(2005, R)
51
Laberinto del fauno, El, (Pan's Labyrinth)
(2006, R)
52
Requiem for a Dream
(2000, R)
53
Seven (Se7en)
(1995, R)
54
Shrek
(2001, PG)
55
My Left Foot
(1989, R)
56
Darby O'Gill and the Little People
(1959, G)