My Favorite Movies


  fb790593700's Rating My Rating
1
Persona (1966,  Unrated)
2
Rebecca (1940,  Unrated)
3
Sphere (1998,  PG-13)
4
Rear Window (1954,  PG)
5
Psycho (1960,  R)
6
The Birds (1963,  PG-13)
7
Swimming Pool (2003,  R)
8
Tacones Lejanos (High Heels) (1991,  R)
9
Volver (2006,  R)
10
ˇÁtame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) (1990,  NC-17)
11
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
12
Live Flesh (Carne trémula) (1998,  R)
13
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
14
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
15
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
16
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
17
A Short Film About Love (1988,  Unrated)
18
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
19
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) (1991,  R)
20
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) (1993,  R)
21
Together (2003,  PG)
Together
warm film with deep love and gratitude....
very much rich in Chinese taste.
More than loving it. ...
that is the film i had on
Chinese New Years Eve 2007, London.
22
Millennium Mambo (Qianxi Manbo) (2001,  R)
23
Ensemble, c'est tout (Hunting and Gathering) (2007,  Unrated)
24
Mina Tannenbaum (1994,  Unrated)
25
Me Without You (2002,  R)
Me Without You
great film.
26
Under the Skin (1997,  Unrated)
Under the Skin
...I like the final part after they (the sisters) went through the turmoil in life and having peaceful time near the sea and taking pictures. - it is what life it is. great film.
27
Sex Is Comedy (2004,  R)
28
Cet Obscur Objet du Désir (That Obscure Object of Desire) (1977,  R)
29
Le Charme Discret de la Bourgeoisie (The Discreet Charm Of The Bourgeoisie) (1972,  PG)
30
Dans Paris (Inside Paris) (2007,  Unrated)
Dans Paris (Inside Paris)
hopless people will find real power after people really care for each other and practically feel it . Love the final part when the brothers are reading a children's book which has some meaning to share with the mostly the whole film.
31
An American in Paris (1951,  Unrated)
32
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
33
Night on Earth (1991,  R)
34
Johnny Stecchino (Johnny Toothpick) (1991,  Unrated)
35
The Monster (Il Mostro) (1996,  R)
36
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
37
The Curse of the Jade Scorpion (2001,  PG-13)
38
Everyone Says I Love You (1996,  R)
39
The Page Turner (La Tourneuse de pages) (2006,  Unrated)
40
My Wife Is an Actress (2002,  R)
41
Knafayim Shvurot (Broken Wings) (2002,  R)
42
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004,  R)
43
Cache (Hidden) (2005,  R)
44
Zui hao de shi guang (Three Times) (2005,  Unrated)
45
Miss Potter (2007,  PG)
46
La Piscine (The Swimming Pool) (The Sinners) (1969,  Unrated)
La Piscine (The Swimming Pool) (The Sinners)
Great +beautiful film. ..
very slow one compare to the tempo of today's film. But I love the 70's style.
What is amazing is that when the lights turn on in the theater ...80%people around me are with white hair middle age people. Guess this film bring them back to their younthful happy time.
47
What Time Is It There? (Ni na bian ji dian) (2001,  Unrated)
48
Zerkalo (The Mirror) (1975,  Unrated)
49
The Passion of the Christ (2004,  R)
50
Peter Pan (1960,  Unrated)
51
The Green Mile (1999,  R)
52
The Lion King (1994,  G)
53
Death at a Funeral (2007,  R)
54
Love Actually (2003,  R)
55
Alien (1979,  R)
56
Failure to Launch (2006,  PG-13)
57
A Good Year (2006,  PG-13)
58
Breathless (Ŕ bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
59
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) (1964,  Unrated)
60
Trop belle pour toi (Too Beautiful for You) (1989,  R)
61
Love Letter (1995,  PG)
62
Fallen Angel (1997,  Unrated)
63
2046 (2005,  R)
64
Stanno Tutti Bene (Everybody's Fine) (1990,  PG)
65
Bu neng shuo de. mi mi (Secret) (2007,  Unrated)
Bu neng shuo de. mi mi (Secret)
delicate and beautiful.
66
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
67
Dial M for Murder (1954,  PG)
68
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
69
Ratatouille (2007,  G)
70
The Girl From Paris (Une hirondelle a fait le printemps) (2002,  Unrated)
71
The Unbearable Lightness of Being (1988,  R)
72
Loulou (1980,  Unrated)
73
Empire of Passion (Ai no borei) (1978,  R)
74
Single White Female (1992,  R)
75
Lost In Translation (2003,  R)
76
De Battre mon Coeur s'est Arręté (The Beat That My Heart Skipped) (2005,  Unrated)
77
I Confess (1952,  Unrated)
78
Rope (1948,  PG)
79
Yi Yi (2000,  Unrated)
80
Scoop (2006,  PG-13)
81
Beijing Bicycle (2001,  PG-13)
82
Battle in Heaven (Batalla en el cielo) (2005,  Unrated)
83
Histoires d'hiver (Winter Stories) (1999,  Unrated)
84
Springtime in a Small Town (Xiao cheng zhi chun) (2002,  PG)
85
En Plein Coeur (In All Innocence) (1998,  Unrated)
86
Monsoon Wedding (2002,  R)
87
Shine (1996,  PG-13)
88
37°2 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) (1986,  Unrated)
89
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate) (1992,  R)
90
He Loves Me, He Loves Me Not (Ŕ la folie... pas du tout) (2002,  PG-13)
91
Dumbo (1941,  G)
92
Bambi (1942,  G)
93
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
94
The Young Girls of Rochefort (Les Demoiselles de Rochefort) (1968,  G)
95
Lantana (2001,  R)
96
L' Ennui (1998,  Unrated)
97
Finding Nemo (2003,  G)
98
Forrest Gump (1994,  PG-13)
99
Come See the Paradise (1990,  R)
100
The Last Emperor (1987,  PG-13)
101
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
102
Comme une Image (Look at Me) (Like an Image) (2005,  PG-13)
103
Un Homme et une Femme (A Man and a Woman) (1966,  Unrated)
104
West Side Story (1961,  Unrated)
105
Bagdad Cafe (1988,  PG)
106
Cafe Lumiere (2004,  Unrated)
107
Un coeur en hiver (A Heart of Stone) (A Heart in Winter) (1993,  Unrated)
108
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
109
Majo no takkyűbin (Kiki's Delivery Service) (1989,  G)
110
Nashan naren nagou (Postmen in the Mountains) (2003,  Unrated)
111
Angels & Demons (2009,  PG-13)
Angels & Demons
LOve it!
112
Yentl (1983,  PG)
113
Empire of the Sun (1987,  PG)
114
After Midnight (Dopo Mezzanotte) (2004,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments