My Favorite Movies
| fb790804331's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Army of Darkness (1993, R) |
|
| 2 |
Aliens (1986, R) |
|
| 3 |
300 (2007, R) |
|
| 4 |
As Good As It Gets (1997, PG-13) |
|
| 5 |
Blind Fury (1990, R)
I have a soft spot for films that are underrated and forgotten. For what it's worth, it seems like they really tried to have some heart & soul in this one amidst the terribly 80s soundtrack and comical villains. |
|
| 6 |
Children of Men (2006, R) |
|
| 7 |
Desperado (1995, R) |
|
| 8 |
El Mariachi (1993, R) |
|
| 9 |
Enemy Mine (1985, PG-13) |
|
| 10 |
Evil Dead 2 (1987, R) |
|
| 11 |
Fire in the Sky (1993, PG-13) |
|
| 12 |
Garden State (2004, R) |
|
| 13 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 14 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 15 |
Levity (2003, R) |
|
| 16 |
Minority Report (2002, PG-13) |
|
| 17 |
Once Upon a Time in Mexico (2003, R) |
|
| 18 |
Raising Arizona (1987, PG-13) |
|
| 19 |
Shooter (2007, R) |
|
| 20 |
Slither (2006, R) |
|
| 21 |
Tales from the Crypt: Demon Knight (1995, R) |
|
| 22 |
The 13th Warrior (1999, R) |
|
| 23 |
The Abyss (1989, PG-13) |
|
| 24 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 25 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 26 |
The Hudsucker Proxy (1994, PG) |
|
| 27 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 28 |
The Mothman Prophecies (2002, PG-13) |
|
| 29 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 30 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 31 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 32 |
Thirteen Days (2000, PG-13) |
|
| 33 |
Training Day (2001, R) |
|
| 34 |
Tremors (1990, R) |
|
| 35 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
| 36 |
The Terminator (1984, R) |
|
| 37 |
The Prophecy (1995, R) |
|
| 38 |
The Prophecy II: Ashtown (1997, R) |
|
| 39 |
The Prophecy 3: The Ascent (2000, R) |
|
| 40 |
The Big Hit (1998, R) |
|
| 41 |
JFK (1991, R) |
|
| 42 |
JFK II: The Bush Connection (2003, Unrated) |
|
| 43 |
Nixon (1995, R) |
|
| 44 |
Loose Change 2nd Edition (2006, Unrated) |
|
| 45 |
Loose Change: Final Cut (2007, Unrated) |
|
| 46 |
The War on Democracy (2007, Unrated) |
|
| 47 |
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008, PG-13) |
|
| 48 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 49 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 50 |
Timecop (1994, R) |
|
| 51 |
RoboCop (1987, R) |
|
| 52 |
Robocop 2 (1990, R) |
|
| 53 |
Collateral (2004, R) |
|
| 54 |
American Gangster (2007, R) |
|
| 55 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 56 |
Inside Man (2006, R) |
|
| 57 |
Deja Vu (2006, PG-13) |
|
| 58 |
The Manchurian Candidate (2004, R) |
|
| 59 |
Out of Time (2003, PG-13) |
|
| 60 |
Fallen (1997, R) |
|
| 61 |
Virtuosity (1995, R) |
|
| 62 |
Carbon Copy (1981, PG) |
|
| 63 |
Valkyrie (2008, PG-13) |
|
| 64 |
The Last Samurai (2003, R) |
|
| 65 |
Rain Man (1988, R) |
|
| 66 |
A Few Good Men (1992, R) |
|
| 67 |
Vanilla Sky (2001, R) |
|
| 68 |
The Outsiders (1983, PG) |
|
| 69 |
The Firm (1993, R) |
|
| 70 |
Iron Man (2008, PG-13) |
|
| 71 |
K-PAX (2001, PG-13) |
|
| 72 |
The Fisher King (1991, R) |
|
| 73 |
Arlington Road (1999, R) |
|
| 74 |
Blown Away (1994, R) |
|
| 75 |
Starman (1984, PG-13) |
|
| 76 |
Fearless (1993, R) |
|
| 77 |
Thunderbolt and Lightfoot (1974, R) |
|
| 78 |
Tucker: The Man and His Dream (1988, PG) |
|
| 79 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
| 80 |
Mystic River (2003, R) |
|
| 81 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966, R) |
|
| 82 |
Letters from Iwo Jima (2006, R) |
|
| 83 |
Unforgiven (1992, R) |
|
| 84 |
Space Cowboys (2000, PG-13) |
|
| 85 |
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964, R) |
|
| 86 |
Dirty Harry (1971, R) |
|
| 87 |
The Outlaw Josey Wales (1976, PG) |
|
| 88 |
Pale Rider (1985, R) |
|
| 89 |
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965, R) |
|
| 90 |
High Plains Drifter (1973, R) |
|
| 91 |
Heartbreak Ridge (1986, R) |
|
| 92 |
Firefox (1982, PG) |
|
| 93 |
True Crime (1999, R) |
|
| 94 |
Kelly's Heroes (1970, PG) |
|
| 95 |
Escape from Alcatraz (1979, PG) |
|
| 96 |
Roger Dodger (2002, R) |
|
| 97 |
The Secret Lives of Dentists (2003, R) |
|
| 98 |
Waterworld (1995, PG-13) |
|
| 99 |
Mr. Brooks (2007, R) |
|
| 100 |
Dances With Wolves (1990, PG-13) |
|
| 101 |
The Guardian (2006, PG-13) |
|
| 102 |
Field of Dreams (1989, PG) |
|
| 103 |
The Untouchables (1987, R) |
|
| 104 |
The Postman (1997, R) |
|
| 105 |
3000 Miles to Graceland (2001, R) |
|
| 106 |
Open Range (2003, R) |
|
| 107 |
Tin Cup (1996, R) |
|
| 108 |
Blade (1998, R) |
|
| 109 |
Blade II (Blade 2) (2002, R) |
|
| 110 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 111 |
The Mask of Zorro (1998, PG-13) |
|
| 112 |
Meet Joe Black (1998, PG-13) |
|
| 113 |
The Edge (1997, R) |
|
| 114 |
Instinct (1999, R) |
|
| 115 |
All the President's Men (1976, R) |
|
| 116 |
The Aviator (2004, PG-13) |
|
| 117 |
Dragonheart (1996, PG-13) |
|
| 118 |
The Hunt for Red October (1990, PG) |
|
| 119 |
Zardoz (1974, R) |
|
| 120 |
Highlander (1986, R) |
|
| 121 |
Highlander III: The Sorcerer (Highlander: The Final Dimension) (1993, R) |
|
| 122 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
| 123 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
| 124 |
Blast from the Past (1999, PG-13) |
|
| 125 |
Nick of Time (1995, R) |
|
| 126 |
Suicide Kings (1997, R) |
|
| 127 |
The Dead Zone (1983, R) |
|
| 128 |
Excess Baggage (1997, PG-13) |
|
| 129 |
Poolhall Junkies (2002, R) |
|
| 130 |
Sin City (2005, R) |
|
| 131 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
| 132 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 133 |
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995, R) |
|
| 134 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990, R) |
|
| 135 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995, R) |
|
| 136 |
Beavis and Butt-Head Do America (1996, PG-13) |
|
| 137 |
The Whole Nine Yards (2000, R) |
|
| 138 |
Grindhouse (Grind House) (2007, R) |
|
| 139 |
Hostage (2005, R) |
|
| 140 |
The Jackal (1997, R) |
|
| 141 |
Predator (1987, R) |
|
| 142 |
Jurassic Park III (2001, PG-13) |
|
| 143 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 144 |
Snakes on a Plane (2006, R) |
|
| 145 |
Changing Lanes (2002, R) |
|
| 146 |
The Negotiator (1998, R) |
|
| 147 |
The Caveman's Valentine (2001, R) |
|
| 148 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 149 |
The Terminal (2004, PG-13) |
|
| 150 |
Munich (2005, R) |
|
| 151 |
Duel (1972, PG) |
|
| 152 |
Men At Work (1990, PG-13) |
|
| 153 |
Judgment Night (1993, R) |
|
| 154 |
The Arrival (1996, PG-13) |
|
| 155 |
The Wraith (1986, PG-13) |
|
| 156 |
Under Pressure (1999, R) |
|
| 157 |
Stargate (1994, PG-13) |
|
| 158 |
Universal Soldier (1992, R) |
|
| 159 |
Bad Santa (2003, R) |
|
| 160 |
Monster's Ball (2001, R) |
|
| 161 |
Pushing Tin (1999, R) |
|
| 162 |
A Simple Plan (1998, R) |
|
| 163 |
The Departed (2006, R) |
|
| 164 |
Anger Management (2003, PG-13) |
|
| 165 |
Batman (1989, PG-13) |
|
| 166 |
Something's Gotta Give (2003, PG-13) |
|
| 167 |
The Bucket List (2007, PG-13) |
|
| 168 |
The Shining (1980, R) |
|
| 169 |
The Evil Dead (1981, NC-17) |
|
| 170 |
Bubba Ho-Tep (2003, R) |
|
| 171 |
True Lies (1994, R) |
|
| 172 |
Total Recall (1990, R) |
|
| 173 |
Twins (1988, PG) |
|
| 174 |
Eraser (1996, R) |
|
| 175 |
The Running Man (1987, R) |
|
| 176 |
Red Heat (1988, R) |
|
| 177 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 178 |
The Passion of the Christ (2004, R) |
|
| 179 |
Lethal Weapon (1987, R) |
|
| 180 |
Lethal Weapon 2 (1989, R) |
|
| 181 |
Lethal Weapon 4 (1998, R) |
|
| 182 |
Lethal Weapon 3 (1992, R) |
|
| 183 |
Signs (2002, PG-13) |
|
| 184 |
Mad Max (1979, R) |
|
| 185 |
Conspiracy Theory (1997, R) |
|
| 186 |
The Man Without a Face (1993, PG-13) |
|
| 187 |
Payback (1999, R) |
|
| 188 |
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981, R) |
|
| 189 |
Forever Young (1992, PG) |
|
| 190 |
Who Killed the Electric Car? (2006, PG) |
|
| 191 |
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982, PG) |
|
| 192 |
Star Trek - Insurrection (1998, PG) |
|
| 193 |
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991, PG) |
|
| 194 |
Star Trek V - The Final Frontier (1989, PG) |
|
| 195 |
Star Trek Generations (1994, PG) |
|
| 196 |
Star Trek IV - The Voyage Home (1986, PG) |
|
| 197 |
Star Trek III - The Search for Spock (1984, PG) |
|
| 198 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 199 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 200 |
Old School (2003, R) |
|
| 201 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 202 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 203 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 204 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 205 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 206 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
| 207 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 208 |
Air Force One (1997, R) |
|
| 209 |
The Fugitive (1993, PG-13) |
|
| 210 |
Six Days, Seven Nights (1998, PG-13) |
|
| 211 |
K-19: The Widowmaker (2002, PG-13) |
|
| 212 |
American Graffiti (1973, PG) |
|
| 213 |
More American Graffiti (1979, PG) |
|
| 214 |
America: Freedom To Fascism (2006, Unrated) |


















































































































































































































