Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb792788350's Rating My Rating
1
300 (2007,  R)
2
Aliens (1986,  R)
3
American History X (1998,  R)
4
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
5
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
6
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
7
Batman Begins (2005,  PG-13)
8
Beerfest (2006,  R)
9
Blazing Saddles (1974,  R)
10
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
11
Braveheart (1995,  R)
12
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
13
Casino Royale (2006,  PG-13)
14
Coming to America (1988,  R)
15
Cool Runnings (1993,  PG)
16
Dogma (1999,  R)
17
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
18
Equilibrium (2002,  R)
19
Eurotrip (2003,  R)
20
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
21
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
22
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
23
Fight Club (1999,  R)
24
Full Metal Jacket (1987,  R)
25
Gladiator (2000,  R)
26
Hot Fuzz (2007,  R)
27
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
28
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
29
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
30
Jarhead (2005,  R)
31
Jaws (1975,  PG)
32
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
33
Not Another Teen Movie (2001,  R)
34
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
35
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
36
Office Space (1999,  R)
37
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
38
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
39
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
40
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
41
Platoon (1986,  R)
42
Predator (1987,  R)
43
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
44
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
45
Scarface (1983,  R)
46
Shaun of the Dead (2004,  R)
47
Shooter (2007,  R)
48
Shrek (2001,  PG)
49
Shrek 2 (2004,  PG)
50
Spaceballs (1987,  PG)
51
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
52
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
53
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
54
Super Troopers (2001,  R)
55
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
56
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
57
The Fifth Element (1997,  PG-13)
58
The Longest Yard (2005,  PG-13)
59
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
60
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
61
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
62
The Matrix (1999,  R)
63
The Ringer (2005,  PG-13)
64
Tommy Boy (1995,  PG-13)
65
V for Vendetta (2006,  R)
66
War of the Worlds (2005,  PG-13)
67
X-Men (2000,  PG-13)
68
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
69
X2 (2003,  PG-13)
70
Zoolander (2001,  PG-13)
71
The Punisher (2004,  R)
72
History of the World -- Part I (1981,  R)
73
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
74
Hitler's S.S.: Portrait in Evil (1985,  Unrated)
75
The Patriot (2000,  R)
76
We Were Soldiers (2002,  R)
77
Cast Away (2000,  PG-13)
78
Finding Nemo (2003,  G)
79
I, Robot (2004,  PG-13)
80
Liar Liar (1997,  PG-13)
81
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
82
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
83
The Mummy (1999,  PG-13)
84
The Princess Bride (1987,  PG)
85
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
86
Toy Story (1995,  G)
87
Wayne's World (1992,  PG-13)
88
Enemy at the Gates (2001,  R)
89
Stalingrad (1995,  Unrated)
90
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
91
Cloverfield (2008,  PG-13)
92
I Am Legend (2007,  PG-13)
93
Letters from Iwo Jima (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments