My Favorite Movies


  fb795515211's Rating My Rating
1
Fight Club (1999,  R)
Fight Club 5.0 Stars
!
Click to Rate
2
Taxi Driver (1976,  R)
Click to Rate
3
Fallen Angels (1995,  Unrated)
Fallen Angels 5.0 Stars
Cinematography is beautiful.
Click to Rate
4
The Sword of Doom (1966,  Unrated)
The Sword of Doom 4.0 Stars
If you like gratuitous violence for no apparent reason look no further.
Click to Rate
5
Heathers (1988,  R)
Click to Rate
6
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) (1957,  Unrated)
Click to Rate
7
Laura (1944,  Unrated)
Click to Rate
8
Bring It On (2000,  PG-13)
Click to Rate
9
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
Click to Rate
10
The Changeling (1980) (1980,  R)
Click to Rate
11
Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple (2006,  Unrated)
Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple 4.0 Stars
It was intresting to see a documentry solely based on the testimonies of surviors. & why this wasnt such a crazy idea to begin with; but then watching how it transformed into the complete opposite through an unstable Jim Jones.
Click to Rate
12
American Psycho (2000,  R)
Click to Rate
13
Le Charme Discret de la Bourgeoisie (The Discreet Charm Of The Bourgeoisie) (1972,  PG)
Click to Rate
14
All About Eve (1950,  Unrated)
Click to Rate
15
Spellbound (1945,  Unrated)
Click to Rate
16
The Goonies (1985,  PG)
Click to Rate
17
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2007,  R)
Click to Rate
18
Vice Guide to Travel (2006,  Unrated)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments