My Favorite Movies


  fb795915402's Rating My Rating
1
To Catch a Thief (1955,  Unrated)
2
The Fifth Element (1997,  PG-13)
3
For Your Eyes Only (1981,  PG)
4
Kung Fu Hustle (2005,  R)
5
North by Northwest (1959,  Unrated)
6
Jubilee (1978,  R)
7
The Messenger: The Story of Joan of Arc (1999,  R)
8
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
9
Father Goose (1964,  Unrated)
10
Belleville Rendez-vous (,  Unrated)
11
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
12
The Girl From Paris (Une hirondelle a fait le printemps) (2002,  Unrated)
13
Casino Royale (2006,  PG-13)
14
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
15
300 (2007,  R)
16
28 Days Later (2003,  R)
17
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
18
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
19
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
20
Big Fish (2003,  PG-13)
21
Blades of Glory (2007,  PG-13)
22
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
23
Chocolat (2000,  PG-13)
24
Coming to America (1988,  R)
25
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
an entertaining comedy, but lacks a concrete plot, and the holes in it are amazing, such as the purple cobras getting in to the dodgeball finals itself.
Oher than that its fun and harmless and fills an 1hr and 3/4 if you have nothing better to do
26
Fight Club (1999,  R)
27
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
28
Gladiator (2000,  R)
29
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
30
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
31
Lost In Translation (2003,  R)
32
Love Actually (2003,  R)
33
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
34
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
35
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
36
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
37
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
38
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
39
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
40
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
41
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
42
Pride and Prejudice (2005,  PG)
43
Pulp Fiction (1994,  R)
44
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
45
Saving Private Ryan (1998,  R)
46
School of Rock (2003,  PG-13)
47
Seven (Se7en) (1995,  R)
48
Snatch (2001,  R)
49
Team America - World Police (2004,  R)
50
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
51
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
52
The Last Samurai (2003,  R)
53
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
54
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
55
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
56
The Passion of the Christ (2004,  R)
57
The Patriot (2000,  R)
58
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
59
The Shawshank Redemption (1994,  R)
60
There's Something About Mary (1998,  R)
61
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
62
V for Vendetta (2006,  R)
63
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
64
His Girl Friday (1940,  Unrated)
65
Operation Petticoat (1959,  Unrated)
66
Walk, Don't Run (1966,  Unrated)
67
Destination Tokyo (1943,  Unrated)
68
An Affair to Remember (1957,  Unrated)
69
Only Angels Have Wings (1939,  Unrated)
70
Hot Fuzz (2007,  R)
71
Braveheart (1995,  R)
72
Donnie Darko (2001,  R)
73
Finding Nemo (2003,  G)
74
Grease (1978,  PG)
75
Forrest Gump (1994,  PG-13)
76
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
77
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
78
Sin City (2005,  R)
79
Wedding Crashers (2005,  R)
80
Delicatessen (1991,  R)
81
Le Bossu (On Guard) (1998,  Unrated)
82
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)
83
Brewster's Millions (1985,  PG)
84
Cool Runnings (1993,  PG)
85
Sharpe's Rifles (1993,  Unrated)
86
Sharpe's Challenge (2007,  Unrated)
87
Sharpe's Waterloo (2006,  Unrated)
88
Sharpe: The Legend (1997,  Unrated)
89
Sharpe's Eagle (1993,  Unrated)
90
Sharpe's Siege (2006,  PG)
91
Sharpe's Justice (2006,  Unrated)
92
Sharpe's Mission (1996,  PG)
93
Sharpe's Enemy (1994,  Unrated)
94
Sharpe's Honour (1994,  Unrated)
95
Sharpe's Sword (1995,  Unrated)
96
Sharpe's Battle (1995,  Unrated)
97
Sharpe's Gold (1995,  Unrated)
98
Sharpe's Regiment (2006,  PG)
99
Sharpe's Revenge (2006,  PG)
100
Sharpe's Company (1994,  Unrated)
101
Sharpe's Peril (2008,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments