Flixster
Holiday Wish List
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
GREATEST MOVIES
by
julia
seen
by
Stephen
Movies i want to see.
by
Mel
Wish list
by
Lionel
Disney
by
Ang
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Private
fb796165701's Rating
My Rating
1
WALL-E
(2008, G)
2
27 Dresses
(2008, PG-13)
3
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
(2004, R)
4
Juno
(2007, PG-13)
5
Little Miss Sunshine
(2006, R)
6
Ratatouille
(2007, G)
7
Dan in Real Life
(2007, PG-13)
8
Run Lola Run (Lola rennt)
(1998, R)
9
Hable con Ella (Talk to Her)
(2002, R)
10
Gone Baby Gone
(2007, R)
11
Dancer in the Dark
(2000, R)
12
Mezon do Himiko (La Maison de Himiko)
(2005, Unrated)
13
21 Grams
(2003, R)
14
Mulholland Drive
(2001, R)
15
The Bourne Ultimatum
(2007, PG-13)
16
Being John Malkovich
(1999, R)
17
The Shawshank Redemption
(1994, R)
18
Garden State
(2004, R)
19
The Departed
(2006, R)
20
Crash
(2004, R)
21
The Blind Swordsman: Zatoichi
(2003, R)
22
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
(2000, PG-13)
23
Bushi no Ichibun (Love and Honor)
(2007, PG-13)
24
Paprika
(2007, R)
25
The Virgin Suicides
(1999, R)
26
Shall We Dance? (Shall We Dansu?)
(1997, PG)
27
Central do Brasil (Central Station)
(1998, R)
28
Be With You (Ima, ai ni yukimasu)
(2004, Unrated)
29
Love Letter
(1995, PG)
30
Kamikaze Girls
(2007, Unrated)
31
Léon (The Professional)
(1994, R)
32
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro)
(1988, Unrated)
33
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D)
(1993, PG)
34
Howl's Moving Castle
(2005, PG)
35
Tim Burton's Corpse Bride
(2005, PG)
36
Laberinto del fauno, El, (Pan's Labyrinth)
(2006, R)
37
Forrest Gump
(1994, PG-13)
38
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
(2001, R)
39
The Hours
(2002, PG-13)
40
The Goonies
(1985, PG)
41
Almost Famous
(2000, R)
42
American Beauty
(1999, R)
43
Aliens
(1986, R)
44
My Big Fat Greek Wedding
(2002, PG)
45
300
(2007, R)
46
Babel
(2006, R)
47
Batman Begins
(2005, PG-13)
48
Bend It Like Beckham
(2002, PG-13)
49
Bridget Jones's Diary
(2001, R)
50
Casino Royale
(2006, PG-13)
51
Charlie and the Chocolate Factory
(2005, PG)
52
10 Things I Hate About You
(1999, PG-13)
53
Cars
(2006, G)
54
Cinderella Man
(2005, PG-13)
55
Children of Men
(2006, R)
56
Cast Away
(2000, PG-13)
57
Collateral
(2004, R)
58
Closer
(2004, R)