Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb802097961's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
2
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
Click to Rate
3
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  PG)
Click to Rate
4
Taxi Driver (1976,  R)
Click to Rate
5
Dead Poets Society (1989,  PG)
Click to Rate
6
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
7
When Harry Met Sally (1989,  R)
Click to Rate
8
Paris, Texas (1984,  R)
Click to Rate
9
Analyze This (1999,  R)
Click to Rate
10
The Crimson Rivers (Les Rivières pourpres) (2000,  R)
Click to Rate
11
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
Click to Rate
12
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
13
Chocolat (2000,  PG-13)
Click to Rate
14
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate
15
Fargo (1996,  R)
Click to Rate
16
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
17
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
18
Gone With the Wind (1939,  G)
Click to Rate
19
Good Will Hunting (1997,  R)
Click to Rate
20
I Am Sam (2002,  PG-13)
Click to Rate
21
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
22
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
23
Meet the Parents (2000,  PG-13)
Click to Rate
24
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
Click to Rate
25
Notting Hill (1999,  PG-13)
Click to Rate
26
Pretty Woman (1990,  R)
Click to Rate
27
Schindler's List (1993,  R)
Click to Rate
28
Seven (Se7en) (1995,  R)
Click to Rate
29
The Rock (1996,  R)
Click to Rate
30
The Silence of the Lambs (1991,  R)
Click to Rate
31
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
Click to Rate
32
There's Something About Mary (1998,  R)
Click to Rate
33
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
34
Midnight Express (1978,  R)
Click to Rate
35
Lolita (1962,  Unrated)
Click to Rate
36
The Deer Hunter (1978,  R)
Click to Rate
37
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
Click to Rate
38
Sliding Doors (1998,  R)
Click to Rate
39
Scent of a Woman (1992,  R)
Click to Rate
40
Erin Brockovich (2000,  R)
Click to Rate
41
Bitter Moon (1992,  R)
Click to Rate
42
The Graduate (1967,  PG)
Click to Rate
43
Hollywood Ending (2002,  PG-13)
Click to Rate
44
The Piano Teacher (La Pianiste) (2001,  R)
Click to Rate
45
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) (1975,  NC-17)
Click to Rate
46
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
Click to Rate
47
Billy Elliot (2000,  R)
Click to Rate
48
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
Click to Rate
49
Coffee and Cigarettes (2003,  R)
Click to Rate
50
The Piano (1993,  R)
Click to Rate
51
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
Click to Rate
52
The Beach (2000,  R)
Click to Rate
53
Eyes Wide Shut (1999,  R)
Click to Rate
54
The Gift (2000,  R)
Click to Rate
55
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
56
In the Name of the Father (1993,  R)
Click to Rate
57
Liam (2001,  R)