My Favorite Movies


  fb803644201's Rating My Rating
1
Kingdom of Heaven (2005,  R)
Click to Rate
2
The Princess Bride (1987,  PG)
Click to Rate
3
Amazing Grace (2007,  PG)
Click to Rate
4
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
5
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
6
Cold Comfort Farm (1995,  PG)
Click to Rate
7
Politiki kouzina (A Touch of Spice) (2003,  Unrated)
Click to Rate
8
Chocolat (2000,  PG-13)
Click to Rate
9
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
Click to Rate
10
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Click to Rate
11
Cool Runnings (1993,  PG)
Click to Rate
12
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
13
The Constant Gardener (2005,  R)
Click to Rate
14
Marilyn Hotchkiss' Ballroom Dancing & Charm School (2006,  PG-13)
Click to Rate
15
Water (2005,  PG-13)
Click to Rate
16
Nyfes (Brides) (2004,  Unrated)
Click to Rate
17
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
18
The Rocket Post (2007,  Unrated)
Click to Rate
19
The Notebook (2004,  PG-13)
Click to Rate
20
The Lake House (2006,  PG)
Click to Rate
21
Scent of a Woman (1992,  R)
Click to Rate
22
Finding Neverland (2004,  PG)
Click to Rate
23
Dead Poets Society (1989,  PG)
Click to Rate
24
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
Click to Rate
25
Bend It Like Beckham (2002,  PG-13)
Click to Rate
26
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
Click to Rate
27
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Click to Rate
28
Shrek (2001,  PG)
Click to Rate
29
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
Click to Rate
30
Coming to America (1988,  R)
Click to Rate
31
Notting Hill (1999,  PG-13)
Click to Rate
32
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Click to Rate
33
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Click to Rate
34
Back to the Future (1985,  PG)
Click to Rate
35
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
36
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
Click to Rate
37
Good Will Hunting (1997,  R)
Click to Rate
38
Hitch (2005,  PG-13)
Click to Rate
39
Ice Age (2002,  PG)
Click to Rate
40
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Click to Rate
41
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Click to Rate
42
Schindler's List (1993,  R)
Click to Rate
43
Love Actually (2003,  R)
Click to Rate
44
Meet the Parents (2000,  PG-13)
Click to Rate
45
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
Click to Rate
46
Monsters, Inc. (2001,  G)
Click to Rate
47
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
Click to Rate
48
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
Click to Rate
49
Night at the Museum (2006,  PG)
Click to Rate
50
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Click to Rate
51
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
Click to Rate
52
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
Click to Rate
53
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
54
Pretty Woman (1990,  R)
Click to Rate
55
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)