My Favorite Movies


  fb804504357's Rating My Rating
1
American History X (1998,  R)
2
Mystic River (2003,  R)
3
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
4
Giant (1956,  G)
5
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
6
Heat (1995,  R)
7
Fight Club (1999,  R)
8
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
9
The Godfather (1972,  R)
10
The Godfather, Part II (1974,  R)
11
The Godfather, Part III (1990,  R)
12
Apocalypse Now (1979,  R)
13
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
14
Serpico (1973,  R)
15
Annie Hall (1977,  PG)
16
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
17
Schindler's List (1993,  R)
18
300 (2007,  R)
19
A Room With A View (1985,  R)
20
The Shining (1980,  R)
21
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
22
The Game (1997,  R)
23
The Big Lebowski (1998,  R)
24
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
25
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
26
Breathless (1983,  R)
27
American Gigolo (1980,  R)
28
The Swimming Pool (La Piscine) (,  Unrated)
29
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) (1960,  Unrated)
30
Le Clan des Siciliens (The Sicilian Clan) (1969,  Unrated)
31
Indochine (1992,  PG-13)
32
Place Vendome (1998,  R)
33
My Nights are More Beautiful Than your Days (1989,  Unrated)
34
La Boum 2 (1982,  Unrated)
35
Braveheart (1995,  R)
36
Irreversible (2002,  Unrated)
37
Tacones Lejanos (High Heels) (1991,  R)
38
Volver (2006,  R)
39
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
40
¡Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) (1990,  NC-17)
41
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
42
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
43
Kika (1994,  Unrated)
44
Eyes Wide Shut (1999,  R)
45
Out of Africa (1985,  PG)
46
Tootsie (1982,  PG)
47
A Clockwork Orange (1971,  R)
48
Full Metal Jacket (1987,  R)
49
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
50
Lolita (1962,  Unrated)
51
Barry Lyndon (1975,  PG)
52
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
53
M. Butterfly (1993,  R)
54
Callas Forever (2004,  PG-13)
55
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
56
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
57
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
58
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
59
Sudden Impact (1983,  R)
60
Kelly's Heroes (1970,  PG)
61
Cape Fear (1962,  Unrated)
62
Kojak: The Belarus File (1985,  Unrated)
63
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
64
GoodFellas (1990,  R)
65
Casino (1995,  R)
66
Analyze This (1999,  R)
67
The Untouchables (1987,  R)
68
Ronin (1998,  R)
69
Raging Bull (1980,  R)
70
The Deer Hunter (1978,  R)
71
Brazil (1985,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments