My Favorite Movies


  fb804934797's Rating My Rating
1
Secretary (2002,  R)
2
Dune (1984,  PG-13)
3
Ghost World (2001,  R)
4
Rushmore (1998,  R)
5
The 7th Voyage of Sinbad (1958,  G)
6
Fight Club (1999,  R)
7
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
8
I Heart Huckabees (2004,  R)
9
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
10
Office Space (1999,  R)
11
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
12
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
13
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
14
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
15
The Goonies (1985,  PG)
16
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
17
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
18
The Golden Voyage of Sinbad (1973,  G)
19
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
20
How to Draw a Bunny (2004,  Unrated)
21
The Prestige (2006,  PG-13)
22
The Spongebob Squarepants Movie (2004,  PG)
23
David and Lisa (1962,  Unrated)
24
Bottle Rocket (1996,  R)
25
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
26
Labyrinth (1986,  PG)
27
The NeverEnding Story (1984,  PG)
28
American Beauty (1999,  R)
29
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
30
Rodgers & Hammerstein's Cinderella (1965,  Unrated)
31
Children of Men (2006,  R)
32
Garden State (2004,  R)
33
Hot Fuzz (2007,  R)
34
Little Miss Sunshine (2006,  R)
35
Mallrats (1995,  R)
36
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
37
Pulp Fiction (1994,  R)
38
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
39
The Wizard of Oz (1939,  G)
40
X-Men (2000,  PG-13)
41
Young Frankenstein (1974,  PG)
42
Rope (1948,  PG)
43
The Hobart Shakespeareans (2004,  Unrated)
44
Welcome to the Dollhouse (1996,  R)
45
A Touch of Greatness (2004,  Unrated)
46
You Can't Take It with You (1938,  Unrated)
47
The Women (1939,  Unrated)
48
Film Geek (2005,  R)
49
Fred Rogers - America's Favorite Neighbor (2004,  Unrated)
50
Yôkai daisensô (The Great Yokai War) (2005,  PG-13)
51
Chalk (2007,  PG-13)
52
A Christmas Story (1983,  PG)
53
Alice in Wonderland (1951,  G)
54
Return to Oz (1985,  PG)
55
Batman: The Movie (1966,  PG)
56
Confessions of a Superhero (2007,  R)
57
Trekkies (1997,  PG)
58
Trekkies 2 (2004,  PG)
59
Hellboy (2004,  PG-13)
60
The 5,000 Fingers of Dr. T (1953,  G)
61
Elf (2003,  PG)
62
Sixteen Candles (1984,  PG)
63
Drop Dead Gorgeous (1999,  PG-13)
64
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
65
Better Off Dead (1985,  PG)
66
Say Anything... (1989,  PG-13)
67
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
68
The Princess Bride (1987,  PG)
69
Wedding Crashers (2005,  R)
70
Rocket Science (2007,  R)
71
The Illusionist (2006,  PG-13)
72
The King of Kong: A Fistful of Quarters (2007,  PG-13)
73
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
74
The Dark Knight (2008,  PG-13)
75
Watchmen (2009,  R)
76
Blade Runner (1982,  R)
77
Eagle vs. Shark (2007,  R)
78
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
79
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
80
Unbreakable (2000,  PG-13)
81
Bunny Lake Is Missing (1965,  Unrated)
82
Star Trek (2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments