My Favorite Movies
| fb805343430's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 2 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 3 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 4 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 5 |
300 (2007, R) |
|
| 6 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 7 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 8 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 9 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 10 |
The Godfather, Part III (1990, R) |
|
| 11 |
Malena (2000, R) |
|
| 12 |
Lolita (1998, R) |
|
| 13 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 14 |
Heat (1995, R) |
|
| 15 |
Ronin (1998, R) |
|
| 16 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 17 |
Sin City (2005, R) |
|
| 18 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 19 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 20 |
Il Bisbetico Domato (The Taming of the Scoundrel) (1980, Unrated) |
|
| 21 |
Eichmann (2007, Unrated) |
|
| 22 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 23 |
Saw II (2005, R) |
|
| 24 |
Saw III (2006, R) |
|
| 25 |
Saw V (2008, R) |
|
| 26 |
Saw IV (2007, R) |
|
| 27 |
Saw (2004, R) |
|
| 28 |
Scent of a Woman (1992, R) |
|
| 29 |
The Devil's Advocate (1997, R) |
|
| 30 |
Donnie Brasco (1997, R) |
|
| 31 |
Carlito's Way (1993, R) |
|
| 32 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 33 |
Rain Man (1988, R) |
|
| 34 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
| 35 |
Angels & Demons (2009, PG-13) |
|
| 36 |
The Terminal (2004, PG-13) |
|
| 37 |
Road to Perdition (2002, R) |
|
| 38 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 39 |
Troy (2004, R) |
|
| 40 |
National Treasure (2004, PG) |
|
| 41 |
National Treasure: Book of Secrets (2007, PG) |
|
| 42 |
Ghost Rider (2007, PG-13) |
|
| 43 |
Ghost Ship (2002, R) |
|
| 44 |
Lord of War (2005, R) |
|
| 45 |
8MM (1999, R) |
|
| 46 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 47 |
Con Air (1997, R) |
|
| 48 |
Leaving Las Vegas (1995, R) |
|
| 49 |
Taken (2009, PG-13) |
|
| 50 |
Norbit (2007, PG-13) |
|
| 51 |
Iron Man (2008, PG-13) |
|
| 52 |
Seven Pounds (2008, PG-13) |
|
| 53 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 54 |
Maid in Manhattan (2002, PG-13) |
|
| 55 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 56 |
Inside Man (2006, R) |
|
| 57 |
Cinderella Man (2005, PG-13) |
|
| 58 |
The Family Man (2000, PG-13) |
|
| 59 |
Jeepers Creepers (2001, R) |
|
| 60 |
Jeepers Creepers 2 (2003, R) |
|
| 61 |
Friday the 13th (2009, R) |
|
| 62 |
The Texas Chainsaw Massacre (2003, R) |
|
| 63 |
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006, R) |
|
| 64 |
Training Day (2001, R) |
|
| 65 |
Dances With Wolves (1990, PG-13) |
|
| 66 |
Shall We Dance (2004, PG-13) |
|
| 67 |
Swimming Pool (2003, R) |
|
| 68 |
Lord of the Dance (Michael Flatley: The Lord of the Dance ) (1997, Unrated) |
|
| 69 |
Enemy at the Gates (2001, R) |
|
| 70 |
Final Destination (2000, R) |
|
| 71 |
Final Destination 2 (2003, R) |
|
| 72 |
Final Destination 3 (2006, R) |
|
| 73 |
The Final Destination (2009, R) |
|
| 74 |
Scream (1996, R) |
|
| 75 |
Scream 2 (1997, R) |
|
| 76 |
Scream 3 (2000, R) |
|
| 77 |
Legends of the Fall (1994, R) |
|
| 78 |
Darkness Falls (2003, PG-13) |
|
| 79 |
Downfall (Der Untergang) (2004, R) |
|
| 80 |
Black Hawk Down (2001, R) |
|
| 81 |
From Hell (2001, R) |
|
| 82 |
The Omen (2006, R) |
|
| 83 |
The Blair Witch Project (1999, R) |
|
| 84 |
Book of Shadows - Blair Witch 2 (2000, R) |
|
| 85 |
Hitler: The Rise of Evil (2003, Unrated) |
|
| 86 |
Wrong Turn (2003, R) |
|
| 87 |
Wrong Turn 2: Dead End (2007, Unrated) |
|
| 88 |
Wrong Turn 3: Left for Dead (2009, Unrated) |
|
| 89 |
Orphan (2009, R) |
|
| 90 |
As Good As It Gets (1997, PG-13) |
|
| 91 |
A Good Year (2006, PG-13) |
|
| 92 |
The Long Kiss Goodnight (1996, R) |
|
| 93 |
Casino (1995, R) |
|
| 94 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
| 95 |
The Ring (2002, PG-13) |
|
| 96 |
The Ring Two (2005, PG-13) |
|
| 97 |
The Hills Have Eyes (2006, R) |
|
| 98 |
The Hills Have Eyes II (The Hills Have Eyes 2) (2007, R) |
|
| 99 |
Zodiac (2007, R) |
|
| 100 |
Munich (2005, R) |
|
| 101 |
21 Hours at Munich (1976, Unrated) |
|
| 102 |
Rocky Balboa (2006, PG) |
|
| 103 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 104 |
Cop Land (1997, R) |
|
| 105 |
Analyze This (1999, R) |
|
| 106 |
Analyze That (2002, R) |
|
| 107 |
15 Minutes (2001, R) |
|
| 108 |
American Gangster (2007, R) |
|
| 109 |
3:10 to Yuma (2007, R) |
|
| 110 |
L.A. Confidential (1997, R) |
|
| 111 |
Body of Lies (2008, R) |
|
| 112 |
State of Play (2009, PG-13) |
|
| 113 |
Hannibal (2001, R) |
|
| 114 |
Hannibal Rising (2007, R) |
|
| 115 |
There Will Be Blood (2007, R) |
|
| 116 |
Blood Work (2002, R) |
|
| 117 |
Wanted (2008, R) |
|
| 118 |
We Were Soldiers (2002, R) |
|
| 119 |
Payback (1999, R) |
|
| 120 |
Ransom (1996, R) |
|
| 121 |
The Patriot (2000, R) |
|
| 122 |
What Women Want (2001, PG-13) |
|
| 123 |
I Know What You Did Last Summer (1997, R) |
|
| 124 |
I Still Know What You Did Last Summer (1998, R) |
|
| 125 |
I'll Always Know What You Did Last Summer (2006, R) |
|
| 126 |
What Lies Beneath (2000, PG-13) |
|
| 127 |
The Game (1997, R) |
|
| 128 |
Gamer (2009, R) |
|
| 129 |
Knowing (2009, PG-13) |
|
| 130 |
Eagle Eye (2008, PG-13) |
|
| 131 |
We Own the Night (2007, R) |
|
| 132 |
Alexander (2004, R) |
|
| 133 |
Panic Room (2002, R) |
|
| 134 |
Dragon Wars (D-War) (War of the Dragons) (2007, PG-13) |
|
| 135 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 136 |
Saw VI (2009, R) |
|
| 137 |
Original Sin (2001, R) |
|
| 138 |
The Beach (2000, R) |
|
| 139 |
Flags of Our Fathers (2006, R) |
|
| 140 |
Gods and Generals (2003, PG-13) |
|
| 141 |
House of Wax (2005, R) |
|
| 142 |
Cold Mountain (2003, R) |
|
| 143 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
| 144 |
Halloween (2007, R) |
|
| 145 |
H2: Halloween II (2009, R) |
|
| 146 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 147 |
Mr. Bean's Holiday (2007, G) |
|
| 148 |
The Last Samurai (2003, R) |
|
| 149 |
The Last King of Scotland (2006, R) |
|
| 150 |
Pearl Harbor (2001, PG-13) |
|
| 151 |
Eurotrip (2003, R) |






















































































































































