My Favorite Movies
| fb811665555's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Clerks (1994, R) |
|
| 2 |
American History X (1998, R) |
|
| 3 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 4 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 5 |
American Gangster (2007, R) |
|
| 6 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
| 7 |
The Departed (2006, R) |
|
| 8 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 9 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 10 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 11 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 12 |
Momento (2002, PG) |
|
| 13 |
Mallrats (1995, R) |
|
| 14 |
Chasing Amy (1997, R) |
|
| 15 |
Zodiac (2007, R) |
|
| 16 |
Nearing Grace (2005, R) |
|
| 17 |
The Blair Witch Project (1999, R) |
|
| 18 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 19 |
Airheads (1994, PG-13) |
|
| 20 |
When Stand Up Stood Out (2005, R) |
|
| 21 |
The Butterfly Effect (2004, R) |
|
| 22 |
The Ten (2007, R) |
|
| 23 |
Dan in Real Life (2007, PG-13) |
|
| 24 |
Crank (2006, R) |
|
| 25 |
Two Weeks (2006, R) |
|
| 26 |
What Dreams May Come (1998, PG-13) |
|
| 27 |
28 Days (2000, PG-13) |
|
| 28 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 29 |
Superbad (2007, R) |
|
| 30 |
People Will Talk (1951, Unrated) |
|
| 31 |
Driving Miss Daisy (1989, PG) |
|
| 32 |
Bernard and Doris (2007, Unrated) |
|
| 33 |
The Air I Breathe (2008, R) |
|
| 34 |
Johnny Was (2005, R) |
|
| 35 |
Flyboys (2006, PG-13) |
|
| 36 |
September Tapes (, R) |
|
| 37 |
Freedom Writers (2007, PG-13) |
|
| 38 |
Higher Learning (1994, R) |
|
| 39 |
This Is Not a Film (2003, Unrated) |
|
| 40 |
Batman Returns (1992, PG-13) |
|
| 41 |
American Psycho (2000, R) |
|
| 42 |
Waitress (2007, PG-13) |
|
| 43 |
Roger & Me (1989, R) |
|
| 44 |
Bowling for Columbine (2002, R) |
|
| 45 |
Charlie Wilson's War (2007, R) |
|
| 46 |
Let Him Have It (1992, R) |
|
| 47 |
Sicko (2007, PG-13) |
|
| 48 |
Pineapple Express (2008, R) |
|
| 49 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 50 |
I'm Reed Fish (2007, PG) |
|
| 51 |
Ordinary People (1980, R) |
|
| 52 |
Evening (2007, PG-13) |
|
| 53 |
The French Connection (1971, R) |
|
| 54 |
Breaking and Entering (2007, R) |
|
| 55 |
Fracture (2007, R) |
|
| 56 |
Fried Green Tomatoes (1991, PG-13) |
|
| 57 |
Atonement (2007, R) |
|
| 58 |
Queen of the Damned (2002, R) |
|
| 59 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 60 |
The Shining (1980, R) |
|
| 61 |
Watchmen (2009, R) |





























































