My Favorite Movies


  fb812310470's Rating My Rating
1
Au Revoir Les Enfants (1987,  PG)
2
Father and Son (2004,  Unrated)
3
Before the Rain (Pred dozhdot) (1994,  Unrated)
4
Shine (1996,  PG-13)
5
Firelight (1997,  R)
6
Born Free (1966,  PG)
7
Ame agaru (When the Rain Lifts) (After the Rain) (1999,  Unrated)
8
Schindler's List (1993,  R)
9
The Conversation (1974,  PG)
10
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
11
The Sound of Music (1965,  G)
12
L'Étoile de mer (1928,  Unrated)
13
All Quiet on the Western Front (1979,  Unrated)
14
Jane Eyre (,  Unrated)
15
Anne of Green Gables (1985,  Unrated)
16
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) (1988,  Unrated)
17
Tsotsi (2006,  R)
18
Dead Man Walking (1995,  R)
19
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
20
The Patriot (2000,  R)
21
The Nutcracker (,  PG)
22
The War Symphonies: Shostakovich Against Stalin (,  Unrated)
23
The Color of Paradise (2000,  PG)
24
The Pentagon Papers (2003,  R)
25
For Love or Country: The Arturo Sandoval Story (2001,  PG-13)
26
The Day of the Jackal (1973,  PG)
27
The Man Without a Face (1993,  PG-13)
28
Sacred Stage (2005,  Unrated)
29
Wagner - Parsifal (1998,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments