My Favorite Movies
| fb813232079's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Phone Booth (2003, R) |
|
|
| 2 |
American Beauty (1999, R) |
|
|
| 3 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
|
| 4 |
Babel (2006, R) |
|
|
| 5 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
|
| 6 |
Closer (2004, R) |
|
|
| 7 |
Con Air (1997, R) |
|
|
| 8 |
Face/Off (1997, R) |
|
|
| 9 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000, PG-13) |
|
|
| 10 |
Kingdom of Heaven (2005, R) |
|
|
| 11 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
|
| 12 |
Memento (2000, R) |
|
|
| 13 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
|
| 14 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
|
| 15 |
Rocky IV (1985, PG) |
|
|
| 16 |
Scream (1996, R) |
|
|
| 17 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
|
| 18 |
Signs (2002, PG-13) |
|
|
| 19 |
Snatch. (2001, R) |
|
|
| 20 |
The Godfather (1972, R) |
|
|
| 21 |
The Godfather, Part III (1990, R) |
|
|
| 22 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
|
| 23 |
The Patriot (2000, R) |
|
|
| 24 |
The Pianist (2002, R) |
|
|
| 25 |
The Rock (1996, R) |
|
|
| 26 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
|
| 27 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
|
| 28 |
We Were Soldiers (2002, R) |
|
|
| 29 |
Heat (1995, R) |
|
|
| 30 |
Bringing Out the Dead (1999, R) |
|
|
| 31 |
Looking for Richard (1996, PG-13) |
|
|
| 32 |
William Shakespeare's The Merchant of Venice (, R) |
|
|
| 33 |
Scent of a Woman (1992, R) |
|
|
| 34 |
The Recruit (2003, PG-13) |
|
|
| 35 |
Donnie Brasco (1997, R) |
|
|
| 36 |
Carlito's Way (1993, R) |
|
|
| 37 |
Insomnia (2002, R) |
|
|
| 38 |
The Devil's Advocate (1997, R) |
|
|
| 39 |
Serpico (1973, R) |
|
|
| 40 |
Scarface (1983, R) |
|
|
| 41 |
City Hall (1996, R) |
|
|
| 42 |
People I Know (2003, R) |
|
|
| 43 |
The Insider (1999, R) |
|
|
| 44 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
|
| 45 |
Jackie Brown: Collector's Series (, Unrated) |
|
|
| 46 |
Great Expectations (1998, R) |
|
|
| 47 |
City by the Sea (2002, R) |
|
|
| 48 |
Godsend (2003, PG-13) |
|
|
| 49 |
Cop Land (1997, R) |
|
|
| 50 |
True Confessions (1981, R) |
|
|
| 51 |
GoodFellas (1990, R) |
|
|
| 52 |
Ronin (1998, R) |
|
|
| 53 |
Awakenings (1990, PG-13) |
|
|
| 54 |
Marvin's Room (1996, PG-13) |
|
|
| 55 |
Crimson Tide (1995, R) |
|
|
| 56 |
Training Day (2001, R) |
|
|
| 57 |
The Untouchables (1987, R) |
|
|
| 58 |
The Hurricane (1999, R) |
|
|
| 59 |
Man on Fire (2004, R) |
|
|
| 60 |
Deja Vu (2006, PG-13) |


