My Favorite Movies
| fb814629757's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Fall (2006, R) |
|
| 2 |
Brideshead Revisited (2008, PG-13) |
|
| 3 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 4 |
Amateur (1995, R) |
|
| 5 |
Edward II (1992, R) |
|
| 6 |
Zodiac (2007, R) |
|
| 7 |
The Fog (1979, R) |
|
| 8 |
Velvet Goldmine (1998, R) |
|
| 9 |
Safe (1995, R) |
|
| 10 |
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995, R) |
|
| 11 |
Far From Heaven (2003, PG-13) |
|
| 12 |
Magnolia (1999, R) |
|
| 13 |
Eraserhead (1977, Unrated) |
|
| 14 |
Twin Peaks: Fire Walk With Me (1992, Unrated) |
|
| 15 |
Mulholland Drive (2001, R) |
|
| 16 |
Klute (1971, R) |
|
| 17 |
The Brood (1979, R) |
|
| 18 |
Videodrome (1983, R) |
|
| 19 |
Crash (1996, NC-17) |
|
| 20 |
The Living End (2008, Unrated) |
|
| 21 |
Swoon (1991, R) |
|
| 22 |
Alien 3 (1992, R) |
|
| 23 |
Poison (1991, NC-17) |
|
| 24 |
Naked Lunch (1991, R) |
|
| 25 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
| 26 |
Network (1976, R) |
|
| 27 |
Looker (1981, PG) |
|
| 28 |
Myra Breckinridge (1970, R) |
|
| 29 |
Queen Bee (1955, Unrated) |
|
| 30 |
Written on the Wind (1957, Unrated) |
|
| 31 |
Faustrecht der Freiheit (Fox and His Friends) (Fist-Fight of Freedom) (1975, Unrated) |
|
| 32 |
Die Dritte Generation (The Third Generation) (1979, Unrated) |
|
| 33 |
Die Bitteren Tränen der Petra von Kant (The Bitter Tears of Petra Von Kant) (1972, R) |
|
| 34 |
Female Trouble (1974, R) |
|
| 35 |
The Hunger (1983, R) |
|
| 36 |
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001, PG) |
|
| 37 |
2046 (2005, R) |
|
| 38 |
Mystery Train (1989, R) |
|
| 39 |
Fay Grim (2007, R) |
|
| 40 |
Trust (1991, R) |
|
| 41 |
Simple Men (1992, R) |
|
| 42 |
The Thing (1982, R) |
|
| 43 |
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987, PG-13) |
|
| 44 |
Until the End of the World (Bis ans Ende der Welt) (1992, R) |
|
| 45 |
Wolfen (1981, R) |
|
| 46 |
Gummo (1997, R) |
|
| 47 |
The Daytrippers (1997, R) |
|
| 48 |
Henry Fool (1998, R) |
|
| 49 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 50 |
Marie Antoinette (2006, PG-13) |
|
| 51 |
Mala Noche (Bad Night) (2007, Unrated) |
|
| 52 |
My Own Private Idaho (1991, R) |
|
| 53 |
Dressed to Kill (1980, R) |
|
| 54 |
Shampoo (1975, R) |
|
| 55 |
Bubble (2006, R) |
|
| 56 |
Dune (1984, PG-13) |
|
| 57 |
Beyond the Valley of the Dolls (1970, NC-17) |
|
| 58 |
Prom Night (1980, R) |
|
| 59 |
Blade Runner (1982, R) |
|
| 60 |
Legend (1985, PG) |
|
| 61 |
I Shot Andy Warhol (1996, R) |
|
| 62 |
Chelsea Girls (1966, Unrated) |
|
| 63 |
Ciao Manhattan (Edie in Ciao! Manhattan) (1973, R) |
|
| 64 |
Trash (1970, Unrated) |
|
| 65 |
Blue (1993, R) |
|
| 66 |
The Last of England (1989, Unrated) |
|
| 67 |
The Garden (1990, Unrated) |
|
| 68 |
Tout Va Bien (1973, Unrated) |
|
| 69 |
The Hours and Times (1992, Unrated) |
|
| 70 |
Prick Up Your Ears (1987, R) |
|
| 71 |
The Pillow Book (1997, NC-17) |
|
| 72 |
Clerks (1994, R) |
|
| 73 |
Clerks II (2006, R) |
|
| 74 |
Bottle Rocket (1996, R) |
|
| 75 |
The Royal Tenenbaums (2001, R) |
|
| 76 |
The Book of Life (1998, Unrated) |
|
| 77 |
A Place in the Sun (1951, Unrated) |
|
| 78 |
Seconds (1966, R) |
|
| 79 |
Sunday, Bloody Sunday (1971, R) |
|
| 80 |
Nowhere (1997, R) |
|
| 81 |
Citizen Ruth (1996, R) |
|
| 82 |
Harriet Craig (1950, Unrated) |
|
| 83 |
Red River (1948, Unrated) |
|
| 84 |
Victim (1962, Unrated) |
|
| 85 |
Outland (1981, R) |
|
| 86 |
Runaway (1984, PG-13) |
|
| 87 |
The Last Dragon (1985, PG-13) |
|
| 88 |
Body Double (1984, R) |
|
| 89 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 90 |
Following (1999, R) |
|
| 91 |
Dead Man (1995, R) |
|
| 92 |
Wigstock - The Movie (1995, R) |
|
| 93 |
Party Monster (2003, R) |
|
| 94 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 95 |
Halloween (1978, R) |
|
| 96 |
Coma (1978, PG) |
|
| 97 |
Invasion of the Body Snatchers (1978, PG) |
|
| 98 |
Dangerous Game (1993, Unrated) |
|
| 99 |
Body Snatchers (1993, R) |
|
| 100 |
The Addiction (1995, R) |
|
| 101 |
Stormy Monday (1988, R) |
|
| 102 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 103 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
| 104 |
Hedwig and the Angry Inch (2001, R) |
|
| 105 |
Mädchen in Uniform (Girls in Uniform) (Maidens in Uniform) (1931, Unrated) |
|
| 106 |
Mona Lisa (1986, R) |
|
| 107 |
Heart of Midnight (1988, R) |
|
| 108 |
Millions (2005, PG) |
|
| 109 |
In the Name of the Father (1993, R) |
|
| 110 |
Butterfield 8 (1960, Unrated) |
|
| 111 |
Boom! (1968, PG) |
|
| 112 |
Women in Revolt (1971, Unrated) |
|
| 113 |
Superstar in a Housedress (2004, Unrated) |
|
| 114 |
Flash Gordon (1980, PG) |
|
| 115 |
Bringing Up Baby (1938, Unrated) |
|
| 116 |
Holiday (1938, Unrated) |
|
| 117 |
The Best of Everything (1959, Unrated) |
|
| 118 |
The Picture of Dorian Gray (1945, Unrated) |
|
| 119 |
Dorian Gray (Das Bildnis des Dorian Gray) (1970, R) |



















































































































