You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
50 greatest films ever
by
danny
Fellini, Federico - Ranked & Rated
by
charlie
Total Film's Top 100
by
Andrew
FELLINI
by
Tobias
100 famous movies I have not seen (and I should)
by
Emilio
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Ricky
fb815545412's Rating
My Rating
1
8 1/2
(1963, Unrated)
2
La Dolce Vita
(1960, Unrated)
3
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma)
(1975, NC-17)
4
On the Waterfront
(1954, Unrated)
5
Rebel Without a Cause
(1955, PG-13)
6
Mysterious Skin
(2005, NC-17)
7
Donnie Darko
(2001, R)
8
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno)
(2006, R)
9
The Devil's Backbone (Espinazo del diablo, El)
(2001, R)
10
El Día de la bestia (The Day of the Beast)
(1999, R)
11
Double Indemnity
(1944, Unrated)
12
Touch of Evil
(1958, PG-13)
13
Delicatessen
(1992, R)
14
Fight for Your Life
(1977, R)
15
Dead Alive (Braindead)
(1993, R)
16
The Last House on the Left
(1972, Unrated)
17
The Shining
(1980, R)
18
A Clockwork Orange
(1971, R)
19
Hit Me
(2002, R)
20
Marie Antoinette
(2006, PG-13)
21
Lost In Translation
(2003, R)
22
The Virgin Suicides
(2000, R)
23
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
(2004, R)
24
Wonderland
(2003, R)
25
Secretary
(2002, R)
26
Kill Bill, Volume 2
(2004, R)
27
Kill Bill: Volume 1
(2003, R)
28
Grindhouse
(, Unrated)
29
Desperado
(1995, R)
30
From Dusk Till Dawn
(1996, R)
31
Sin City
(2005, R)
32
Spider-Man Strikes Back (Spiderman: The Deadly Dust)
(1978, Unrated)
33
Hedwig and the Angry Inch
(2001, R)
34
Shortbus
(2006, Unrated)
35
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children)
(2003, R)
36
12 Monkeys
(1995, R)
37
Blade Runner
(1982, R)
38
Dark City
(1997, R)
39
The Matrix
(1999, R)
40
Brokeback Mountain
(2005, R)
41
Hard Core Logo
(2000, R)
42
Roadkill
(1988, Unrated)
43
Kids in the Hall - Brain Candy
(1996, R)
44
Dead Man
(1995, R)
45
Down by Law
(1986, R)
46
Mystery Train
(1989, R)
47
Ghost Dog - The Way of the Samurai
(2000, R)
48
Léon (The Professional)
(1994, R)
49
Le Samouraï (The Godson)
(1967, PG)
50
City of God
(2003, R)
51
M
(1931, Unrated)
52
Battleship Potemkin
(1925, Unrated)
53
Those Who Love Me Can Take the Train
(1999, Unrated)
54
Airbag
(1997, Unrated)
55
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog)
(1929, Unrated)
56
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether)
(1960, Unrated)
57
Le Mépris (Contempt)
(1963, Unrated)
58
Band of Outsiders
(1966, Unrated)
59
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows)
(1959, Unrated)
60
Dogville
(2003, R)
61
Dancer in the Dark
(2000, R)
62
The Element of Crime
(1984, Unrated)
63
Europa (Zentropa)
(1991, R)