My Favorite Movies


  fb815586697's Rating My Rating
1
Scarface (1983,  R)
Scarface
One of my favourite films-Pacino is superb in it. I watched it when I was a teenager and it has stayed in my film top 10 ever since
2
A Clockwork Orange (1971,  R)
3
Chopper (2001,  R)
4
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
5
The Shawshank Redemption (1994,  R)
6
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
7
Heathers (1988,  R)
8
Jacob's Ladder (1990,  R)
Jacob's Ladder
Surreal as hell and gripping. Tim Robbins is superb as a Vietnam vet who is haunted by visions of demons and is convinced it has something to do with his time in Vietnam
9
The Business (2005,  Unrated)
10
Stand by Me (1986,  R)
11
Magic (1978,  R)
12
Benny & Joon (1993,  PG)
13
Blade (1998,  R)
14
Near Dark (1987,  R)
15
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
16
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
17
Full Metal Jacket (1987,  R)
18
Dogma (1999,  R)
19
The Football Factory (2004,  R)
The Football Factory
Brilliant. Nick Love is an amazing director and Tommys dream sequences are eerie as hell. Danny Dyer is the icing on the cake =)
20
The Shining (1980,  R)
The Shining
God i love this film. Jack Nicholson is amazing as Jack Torrance and Danny Lloyd as Danny blows me away. Stanley Kubricks amazing direction makes the best horror film ever in my opinion. From the opening sequence where the camera is panning over the mountains to the final shot of Jack in the photo in th Overlook it has me gripped every time i watch it-oh and the twins still scare the crap out of me today as they did when i first watched it as a teenager
21
Trainspotting (1996,  R)
22
Formula 51 (The 51st State) (2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments