My Favorite Movies


  fb817263080's Rating My Rating
1
Offside (2006,  PG)
2
Üç Maymun (Three Monkeys) (2008,  Unrated)
3
Cashback (2007,  R)
Cashback
the movie potrays the process of discovering art through beauty and beauty through art.also, the use of special effects is praiseworthy,unlike most of video game movies which we are bombarded with nowdays.worth watching.
4
Le Voyage du Ballon Rouge (The Flight of the Red Balloon) (2007,  PG)
5
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
My Blueberry Nights
wong kar wai creates magic in this film with visuals , colors, music,actors, story .very nice film.u r just mesmerised by the movie.a must watch like every kar wai film.
6
Hazaaron Khwaishein Aisi (,  Unrated)
7
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love)
just amzing.cinema at its best.wong kar vai creates a mood where u r totaly taken into the film's plot and chracters.the film is a perfect synergy of visuals , music and actors(who put in just perfect performances u just see them as that character).a simple story told beautifully .simply great .if u have not seen this then dont wait.wong kar vai at his best of cinema.
8
Mumbai Meri Jaan (2008,  Unrated)
Mumbai Meri Jaan
one of the best work in recent time.i was deeply impressed by choice of different characters by the director and the way he went into their pyche.the whole movie has been dealt very well.and it also hitted various things in all right places with perfect sattire yet being syphatetic towards characters.some of the characters can have a whole movie on themselves,also these characters have been rarely shown on indian screen and never too well.a work worth praising.the mvie goes above expectations.
9
Dharm (,  Unrated)
Dharm
one of the best indian films .that says it all.
10
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige
this one has nolan at his best.a very good story and absolutely amzing screenplay.i was just mesmerised by the film .amazin performance by christian bale and all others.a must must watch
11
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
El Orfanato (The Orphanage)
a fabulous film.after a long time enjoyed a film so much.an almost flawless film. the treatment is very nice. the cinematography is brilliant.a classic horror movie.just amazing.
12
Man Jeuk (The Sparrow) (Cultured Bird) (2008,  Unrated)
Man Jeuk (The Sparrow) (Cultured Bird)
this is one masterpiece by director jhonnie to.everything in this movie is very enjoyable.the cinematography,performance,story,music.it is quite simple yet very enjoyable.as the director was telling the other day it took him 3 years to make this movie not because it was complex but because he was enjoying photographing n shooting in the streets that he didn't want to end it.i think that shows on screen.
13
Yahaan (2005,  Unrated)
14
Cut and Paste (Kas wa lask) (2006,  Unrated)
Cut and Paste (Kas wa lask)
very nice film with some natural real characters.the best thing is that all characters have conflicts and they know the reasons for there conflicts but still they keep movin ,hopin to find their goal.a must watch. very nice film.
15
Driving to Zigzagland (,  Unrated)
Driving to Zigzagland
amazin movie .quite witty ,good sattire.very good film . a must watch
16
GoodFellas (1990,  R)
GoodFellas
this one of best gangster flicks and martin scorssese's one of the best.the narrative is really good and the music is apt.a great watch and quite inspiring filmmaking with great performances.a total quality watch.
17
Oye Lucky! Lucky Oye! (2008,  Unrated)
Oye Lucky! Lucky Oye!
dibakar banerjee did it again after khosla ka ghosla.his minute attemtion to detail is very impressive makes characters so believable.the movie has got good pace , filled with good dialogues with good blend of wittiness, comic n still remaining with the characteristics of the characters.the use of music is really impressive, one of the best i have seen in indian films .those still caught with yuvraajs will not understand but they don't matter.the fact is that it is one example of good cinema seen in india.i liked a tribute to "goodfellas".do yourself a favour ,if u want quality cinema in this country , go watch it ina theatre near you.i would have given 4 stars but the use of music and attention to detail has forced me to give 5 stars and it truely deserves them for the hard work put in it.
18
The Darjeeling Limited (2007,  R)
19
Swimming Upstream (2004,  PG-13)
20
Forrest Gump (1994,  PG-13)
21
Lakshya (2004,  Unrated)
22
Mithya (VK Ki Kahani) (2008,  Unrated)
23
Jerry Maguire (1996,  R)
24
Anand (1970,  Unrated)
25
Awara (1951,  Unrated)
26
Johnny Gaddaar (2007,  Unrated)
Johnny Gaddaar
this one is one of the finest films in recent times in india in thriller format.the storytelling format is very good.the director has also paid homage to his favourite film jhonny mera naam in very interesting way.the only problem i had with the movie was resolved by director when i recently met him.i asked that after seeing first shot of the movie i could know that that charcter is going to be killed and he replied saying that but did u know by whom.that quite an intelligent answer .the is filled with such intelligence in terms of storytelling, picturisation and some very nice performances in recent times.
27
The Departed (2006,  R)
28
The Last Samurai (2003,  R)
29
Braveheart (1995,  R)
30
Saving Private Ryan (1998,  R)
31
Zero Zone (Shoonya) (,  Unrated)
32
Donnie Darko (2001,  R)
33
Being Cyrus (2006,  Unrated)
34
Manorama Six Feet Under (2007,  Unrated)
Manorama Six Feet Under
one of the best indian movie in the noir genre.
perhaps one of the very few.this is a brave attempt with amazin story and sm very good performances.abhay deol's best .i apreciate himfor chosun another different film .nvdeep has done a brilliant job.cinematography is also brilliant.
35
Sehar (2005,  Unrated)
36
Rang De Basanti (Paint it Yellow) (2006,  Unrated)
37
Haasil (2003,  Unrated)
38
Yuva (2004,  Unrated)
Yuva
one of the best of mani ratnam film.cinetography,rehman's music,actor's performances, screenplay were all best
39
Persepolis (2007,  PG-13)
Persepolis
a very brave film showin that animation films dont need to stick to disney's fancy characters.a very new and great way of storytelling.a must watch.
40
Jagte Raho (A Night in the City) (1956,  Unrated)
41
Chatri Chor(The Blue Umbrella) (2005,  Unrated)
Chatri Chor(The Blue Umbrella)
Great screenplay and cinematography.plus great performances by pankaj kapur and little.
a master piece by vishal bhardwaj.
42
Sahib Bibi Aur Ghulam (King, Queen and Slave) (Master, Mistress and Servant) (2008,  Unrated)
Sahib Bibi Aur Ghulam (King, Queen and Slave) (Master, Mistress and Servant)
this one has guru dutt at his best .everything is great.just amzing.a must watch for every cine lover.
43
The Shawshank Redemption (1994,  R)
44
Pyaasa (1957,  Unrated)
45
Greed (1924,  Unrated)
46
Casino (1995,  R)
Casino
the camera just sways u. scorsese strikes again.
47
Shabd (2005,  Unrated)
48
The Man from Earth (2007,  Unrated)
49
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
50
C+ jing taam (The Detective) (2007,  PG)
51
Gun chung (Eye in the Sky) (Surveillance) (2007,  Unrated)
52
Hao qi hai si mao (Curiosity Kills the Cat) (2006,  Unrated)
53
Running Scared (2006,  R)
Running Scared
qyite good thriller. the picturisation was amazing.some of the scenes were really new and good. also performances were also good specially the little boy
54
The Case (Xiang zi) (2007,  Unrated)
55
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
56
Black Friday (2005,  Unrated)
57
Blood Diamond (2006,  R)
58
The Whisperers (2006,  Unrated)
The Whisperers
a very well executed pychological thriller .good performances by rahul bose and manoj bajpai.very intriguing film.a great background score.a brave and good film in indian cinema.loking forward to its release.film evoked some great response at a recent screening.
59
Milky Way Liberation Front (2008,  Unrated)
Milky Way Liberation Front
very inerestin and different film with some different still amusin humuor and very real actors.very nice movie.a good effort
60
The Rage in Placid Lake (2004,  Unrated)
61
American Beauty (1999,  R)
American Beauty
a satirical take on american suburban life. it tackles the struggles of suburban peoples from sexual desires to occupational impracticality.
62
The Yacoubian Building (Omaret yakobean) (2006,  Unrated)
63
Khosla Ka Ghosla (2006,  Unrated)
64
Chupke Chupke (1975,  Unrated)
65
Jaane bhi do yaaro(Who Pays the Piper ) (1983,  Unrated)
66
Lage Raho Munna Bhai (2006,  Unrated)
67
Reign Over Me (2007,  R)
68
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
69
Dev (2004,  Unrated)
Dev
one of the best contemporary film with amitabh at one of his best performance.also kareena is commendable.govind nihalni at his best in this qite underrated film.
70
The Italian Job (2003,  PG-13)
71
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
72
Snatch (2001,  R)
73
Waisa Bhi Hota Hai (2003,  Unrated)
74
The Illusionist (2006,  PG-13)
75
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
76
Rocky (1976,  PG)
77
Die Hard (1988,  R)
78
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
79
The Matrix (1999,  R)
80
Jurassic Park (1993,  PG-13)
81
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
82
Casino Royale (2006,  PG-13)
83
Shooter (2007,  R)
84
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
85
The Number 23 (2007,  R)
86
Deja Vu (2006,  PG-13)
87
Taare Zameen Par (2007,  Unrated)
88
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
89
Seven (Se7en) (1995,  R)
90
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) (2005,  PG-13)
91
Across the Universe (2007,  PG-13)
92
Troy (2004,  R)
93
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
94
A Walk to Remember (2002,  PG)
95
Dil Se (1998,  Unrated)
96
Kabhi Haan Kabhi Naa (Sometimes Yes, Sometimes No) (1993,  Unrated)
97
Khoya Khoya Chand (2007,  Unrated)
98
The Incredibles (2004,  PG)
99
Home Alone (1990,  PG)
100
School of Rock (2003,  PG-13)
101
Ratatouille (2007,  G)
102
Mumbai Cutting (2008,  Unrated)
103
Kaante (2002,  R)
104
Zinda (2005,  R)
105
Yun Hota Toh Kya Hota (2006,  Unrated)
106
Return of Hanuman (2007,  Unrated)
107
Home Delivery: Aapko... Ghar Tak (2005,  Unrated)
108
Andaz Apna Apna (1994,  R)
109
Jhankaar Beats (2003,  Unrated)
110
Holes (2003,  PG)
111
Surf's Up (2007,  PG)
112
Secret Window (2004,  PG-13)
113
The Invisible (2007,  PG-13)
114
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
115
The Game (1997,  R)
116
The Big Lebowski (1998,  R)
117
The Band's Visit (Bikur Ha-Tizmoret) (2008,  PG-13)
118
Ek Ruka Hua Faisla (1986,  Unrated)
119
If Only (2004,  PG-13)
120
Road to Perdition (2002,  R)
121
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
122
Sin City (2005,  R)
123
In Bruges (2008,  R)
In Bruges
a really nice movie.completely refreshing film.everything in place n nothing cliche. grt script,nicely shoy a brilliant direction.collin farell's another amazing performance.nice actress she quite nice screen presence. overall amazing film.
124
Dev.D (2009,  Unrated)
Dev.D
a pathbreaking film in indian film industry, the breaks trends in terms of cinematography ,characterisation and storytelling.the like have not been potryed before. the characters are presented as they are ,no cliches attached.the today's generation , the outcasts(people we call hopeles) and self-destructive attitude have been potrayed very well.
an amazing film all together.grt diection.not to forget ,the real usp is the music of the film, pyschedlic tracks and way they blend with each other is grt. a great cinematic experience.
125
No Smoking (2007,  Unrated)
126
Moulin Rouge (1952,  Unrated)
127
Caramel (2008,  PG)
128
Frozen (2005,  Unrated)
Frozen
the movie is a visual treat.all the shots make up to great photographs .the last seen is awesome .the fact that the is shot in black and white in most part adds a lot.the performances were really good
129
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
The Talented Mr. Ripley
a really nice thriller kept me awake through night. mr. ripley was really talented.
130
Apocalypto (2006,  R)
131
Into the Wild (2007,  R)
132
Lust for Life (1956,  Unrated)
133
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
134
Ned Kelly (2004,  R)
135
Schindler's List (1993,  R)
136
Idlewild (2006,  R)
Idlewild
a great musical.indian filmmakers must learn something
137
Memento (2000,  R)
138
The Mist (2007,  R)
139
A Lot Like Love (2005,  PG-13)
140
Rushmore (1998,  R)
Rushmore
This dialogue stays with u n it is only the beginning ,"Now, for some of you it doesn't matter. You were born rich and you're going to stay rich. But here's my advice to the rest of you: Take dead aim on the rich boys. Get them in the crosshairs and take them down. Just remember, they can buy anything but they can't buy backbone. Don't let them forget it." the movie is good take on high school n a boy's crush on his teacher.
141
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
142
Trainspotting (1996,  R)
143
The Devil's Advocate (1997,  R)
144
Reservation Road (2007,  R)
145
Zazie dans le métro (Zazie in the Subway) (1960,  Unrated)
146
Himalaya - l'enfance d'un chef (1999,  PG)
147
Barton Fink (1991,  R)
148
The Bear (1989,  PG)
149
RocknRolla (2008,  R)
150
Kaminey (2009,  Unrated)
Kaminey
in two words: cocaine blast!
151
Valley of Flowers (2006,  Unrated)
152
Modigliani (2004,  R)
153
Antichrist (2009,  Unrated)
154
Half Nelson (2006,  R)
155
Confessions of a Dangerous Mind (2002,  R)
156
The Assassination of Richard Nixon (2004,  R)
157
She's So Lovely (1997,  R)
158
9 (2009,  PG-13)
159
Ayneh (The Mirror) (1997,  Unrated)
160
Fight Club (1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments