My Favorite Movies


  fb819862459's Rating My Rating
1
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
2
The Pajama Game (1998,  Unrated)
3
Mean Girls (2004,  PG-13)
4
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Awesome!
5
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
6
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
7
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
8
Little Miss Sunshine (2006,  R)
9
Fiddler on the Roof (1971,  G)
10
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
11
Big Fish (2003,  PG-13)
12
The Wizard of Oz (1939,  G)
13
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
14
Chicago (2002,  PG-13)
15
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
16
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
17
The Illusionist (2006,  PG-13)
18
Sleeping Beauty (1959,  G)
19
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Loved it!
20
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
21
Pulp Fiction (1994,  R)
22
Grease (1978,  PG)
23
Roman Holiday (1953,  Unrated)
24
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
25
Gran Torino (2009,  R)
26
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
I love musicals!
27
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
28
Hounddog (2008,  R)
29
Public Enemies (2009,  R)
Public Enemies
This is a role for Johnny that I definately see him winning an award for! Extremely different for him! And it's amazing how they constructed some areas of Chicago to look like that time period again! Especially for the Biograph Theatre at the end. And Union Station still looks the same!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments