My Favorite Movies
| fb819925491's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007, R) |
|
|
| 2 |
Help! (1965, G) |
|
|
| 3 |
Bad Eggs (2003, Unrated) |
|
|
| 4 |
The King and I (1956, G) |
|
|
| 5 |
The Guns of Navarone (1961, PG) |
|
|
| 6 |
The Bridge on the River Kwai (1957, PG) |
|
|
| 7 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
|
| 8 |
Dirty Deeds (2002, R) |
|
|
| 9 |
Zoolander (2001, PG-13) |
|
|
| 10 |
Ma Vie En Rose (My Life in Pink) (1997, R) |
|
|
| 11 |
GoldenEye (1995, PG-13) |
|
|
| 12 |
An Affair to Remember (1957, Unrated) |
|
|
| 13 |
Fortress (1986, Unrated) |
|
|
| 14 |
Kiss or Kill (1997, R) |
|
|
| 15 |
Goodbye Lover (1999, R) |
|
|
| 16 |
Ten Canoes (2006, Unrated) |
|
|
| 17 |
Storm Boy (1976, Unrated) |
|
|
| 18 |
Picnic at Hanging Rock (1975, PG) |
|
|
| 19 |
The Castle (1999, R) |
|
|
| 20 |
The Great Escape (1963, Unrated) |
|
|
| 21 |
The Dam Busters (1954, Unrated) |
|
|
| 22 |
The Dirty Dozen (1967, Unrated) |
|
|
| 23 |
From Here to Eternity (1953, Unrated) |
|
|
| 24 |
Quo Vadis (1951, Unrated) |
|
|
| 25 |
48 HRS (1982, R) |
|
|
| 26 |
Another 48 Hrs. (1990, R) |
|
|
| 27 |
The Village (2004, PG-13) |
|
|
| 28 |
Meet The Fockers (2004, PG-13) |
|
|
| 29 |
Meet the Parents (2000, PG-13) |
|
|
| 30 |
Dogma (1999, R) |
|
|
| 31 |
Sneakers (1992, PG-13) |
|
|
| 32 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
|
| 33 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
|
| 34 |
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984, PG) |
|
|
| 35 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
|
| 36 |
Bullitt (1968, PG) |
|
|
| 37 |
The Blues Brothers (1980, R) |
|
|
| 38 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
|
| 39 |
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006, PG-13) |
|
|
| 40 |
eXistenZ (1999, R) |
|
|
| 41 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
|
| 42 |
Alien (1979, R) |
|
|
| 43 |
Aliens (1986, R) |
|
|
| 44 |
Alien 3 (1992, R) |
|
|
| 45 |
The Matrix (1999, R) |
|
|
| 46 |
Batman Returns (1992, PG-13) |
|
|
| 47 |
From Russia With Love (1964, PG) |
|
|
| 48 |
Licence To Kill (1989, PG) |
|
|
| 49 |
28 Days Later (2003, R) |
|
|
| 50 |
Tomorrow Never Dies (1997, PG-13) |
|
|
| 51 |
You Only Live Twice (1967, PG) |
|
|
| 52 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
|
| 53 |
For Your Eyes Only (1981, PG) |
|
|
| 54 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
|
| 55 |
The Shining (1980, R) |
|
|
| 56 |
Underworld (2003, R) |
|
|
| 57 |
Nikita (La Femme Nikita) (1991, R) |
|
|
| 58 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
|
| 59 |
The Mummy Returns (2001, PG-13) |


