My Favorite Movies
| fb820333445's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Patton (1970, PG) |
|
| 2 |
Platoon (1986, R) |
|
| 3 |
Hamburger Hill (1987, R) |
|
| 4 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
| 5 |
Sands of Iwo Jima (1949, Unrated) |
|
| 6 |
Letters from Iwo Jima (2006, R) |
|
| 7 |
Dirty Harry (1971, R) |
|
| 8 |
Magnum Force (1973, R) |
|
| 9 |
Sudden Impact (1983, R) |
|
| 10 |
Pale Rider (1985, R)
Clint Eastwood played a role that has no name except being called Preacher by the folks. At the last gun fighting scene, audiences saw Clint reloading his blackpowder revolver, presumably a Colt Navy converted to cartridge firing. However, on closer look that piece was in fact a Ruger, the frame and the adjustable sight gave it out. |
|
| 11 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
| 12 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
| 13 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
| 14 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 15 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 16 |
The Godfather, Part III (1990, R) |
|
| 17 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 18 |
Hotel Rwanda (2004, PG-13) |
|
| 19 |
Jarhead (2005, R) |
|
| 20 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 21 |
Shooter (2007, R) |
|
| 22 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 23 |
Shrek the Third (Shrek 3) (2007, PG) |
|
| 24 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 25 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 26 |
The Departed (2006, R) |
|
| 27 |
The Rock (1996, R) |
|
| 28 |
The Transporter (2002, PG-13) |
|
| 29 |
From Here to Eternity (1953, Unrated) |
|
| 30 |
Heat (1995, R) |
|
| 31 |
To Hell and Back (1955, Unrated) |
|
| 32 |
The Magnificent Seven (1960, Unrated) |
|
| 33 |
High Noon (1952, Unrated) |
|
| 34 |
The Wild Bunch (1969, R) |
|
| 35 |
Battleground (1949, Unrated) |
|
| 36 |
300 (2007, R) |
|
| 37 |
Ronin (1998, R) |
|
| 38 |
Black Hawk Down (2001, R) |
|
| 39 |
Guadalcanal Diary (1943, Unrated) |
|
| 40 |
Zulu Dawn (1979, PG) |
|
| 41 |
Zulu (1964, Unrated) |
|
| 42 |
Casino (1995, R) |
|
| 43 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 44 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
| 45 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 46 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
| 47 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 48 |
We Were Soldiers (2002, R) |
|
| 49 |
Marines Battleground (Toraoji annun haebyong) (1963, Unrated) |
|
| 50 |
Vantage Point (2008, PG-13) |
|
| 51 |
Saving Private Ryan (1998, R) |



















































