My Favorite Movies


  fb822065343's Rating My Rating
1
Blade Runner (1982,  R)
2
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
3
Immortel (ad vitam) (Immortal) (2004,  R)
4
Alien (1979,  R)
5
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
6
The Boondock Saints (1999,  R)
7
Sunshine (2007,  R)
8
The Dark Knight (2008,  PG-13)
9
300 (2007,  R)
10
Blue Velvet (1986,  R)
11
Pulp Fiction (1994,  R)
12
Army of Darkness (1993,  R)
13
Godzilla Vs Mechagodzilla 1974 (1974,  G)
14
Forbidden Planet (1956,  G)
15
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
16
Tetsuo: The Ironman (1989,  Unrated)
17
The Killer (Dip huet seung hung) (1989,  Unrated)
18
Final Approach (1991,  Unrated)
19
The Keep (1983,  R)
20
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004,  PG)
21
Dark City (1998,  R)
22
Team America - World Police (2004,  R)
23
Dollman (1991,  R)
24
THX 1138 (1971,  PG)
25
Danger: Diabolik (1968,  PG-13)
26
A Christmas Story (1983,  PG)
27
Brazil (1985,  R)
28
District B13 (Banlieue 13) (2006,  R)
29
The Fall (2006,  R)
30
Lucky Number Slevin (2006,  R)
31
Closet Land (1991,  R)
32
Predator 2 (1990,  R)
33
So Close (2003,  R)
34
Killer Klowns from Outer Space (1988,  PG-13)
35
Snatch (2001,  R)
36
Seven (Se7en) (1995,  R)
37
Fight Club (1999,  R)
38
American History X (1998,  R)
39
Blade (1998,  R)
40
Trainspotting (1996,  R)
41
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
42
Subway (1985,  R)
43
Kung Fu Hustle (2005,  R)
44
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
45
Metropolis (1927,  Unrated)
46
Gunhed (1996,  Unrated)
47
Returner (Ritana) (2002,  R)
48
Natural City (2004,  R)
49
Underworld (2003,  R)
50
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
51
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
52
Swingers (1996,  R)
53
Zoolander (2001,  PG-13)
54
There's Something About Mary (1998,  R)
55
Wild Things (1998,  R)
56
Bound (1996,  R)
57
The Matrix (1999,  R)
58
Wanted (2008,  R)
59
Going Berserk (1983,  R)
60
Reform School Girls (1986,  R)
61
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
62
Smokin' Aces (2007,  R)
63
3000 Miles to Graceland (2001,  R)
64
Ali G Indahouse - The Movie (2004,  R)
65
Who Killed the Electric Car? (2006,  PG)
66
Chitty Chitty Bang Bang (1968,  G)
67
American Psycho (2000,  R)
68
Equilibrium (2002,  R)
69
D.E.B.S. (2004,  PG-13)
70
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001,  R)
71
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
72
De Zaak Alzheimer (The Memory of a Killer) (The Alzheimer Case) (2005,  R)
73
Casshern (2004,  Unrated)
74
28 Weeks Later... (2007,  R)
75
9 1/2 Weeks (1986,  R)
76
Showgirls (1995,  NC-17)
77
Fargo (1996,  R)
78
The Incredibles (2004,  PG)
79
Angel-A (2005,  R)
80
Near Dark (1987,  R)
81
A Simple Plan (1998,  R)
82
Eagle Eye (2008,  PG-13)
83
Sin City (2005,  R)
84
Clerks (1994,  R)
85
Josie and the Pussycats (2001,  PG)
86
Vexille (2008,  PG-13)
87
Face/Off (1997,  R)
88
Romy and Michele's High School Reunion (1997,  R)
89
Gattaca (1997,  PG-13)
90
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
91
The Fifth Element (1997,  PG-13)
92
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
93
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
94
Our Man Flint (1966,  Unrated)
95
Requiem for a Dream (2000,  R)
96
DOA: Dead or Alive (2007,  PG-13)
97
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
98
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
99
Donnie Darko (2001,  R)
100
11:14 (2003,  R)
101
Gwendoline (1985,  Unrated)
102
Stir of Echoes (1999,  R)
103
Jacob's Ladder (1990,  R)
104
Orgazmo (1998,  NC-17)
105
Drop Dead Gorgeous (1999,  PG-13)
106
Black Sheep (2006,  Unrated)
107
Shaun of the Dead (2004,  R)
108
Fido (2007,  R)
109
The Matador (2005,  R)
110
In Bruges (2008,  R)
111
Batman: The Movie (1966,  PG)
112
The Hurt Locker (2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments