My Favorite Movies


  fb822289868's Rating My Rating
1
Umberto D. (1952,  Unrated)
2
Mouchette (1970,  Unrated)
3
Pickpocket (1959,  Unrated)
4
Fahrenheit 451 (,  Unrated)
5
1984 (Nineteen Eighty-Four) (1984,  R)
6
Rebecca (1940,  Unrated)
7
Once Upon a Time in America (1984,  R)
8
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
9
The Mission (1986,  PG)
10
Sunflower (1970,  Unrated)
11
Monsieur Verdoux (1947,  Unrated)
12
La Grande Bouffe (Blow-Out) (Blow Out) (1973,  NC-17)
13
Miracolo a Milano (Miracle in Milan) (1951,  Unrated)
14
Il Ferroviere (The Railroad Man) (Man of Iron) (1956,  Unrated)
15
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
16
Sciuscià (Shoe Shine) (Shoe-Shine) (1946,  Unrated)
17
Germania Anno Zero (Germany Year Zero) (1949,  Unrated)
18
The 10th Victim (La Decima vittima) (The Tenth Victim) (1999,  Unrated)
19
Suburbia (1983,  R)
20
Let's Get Lost (1989,  Unrated)
21
The Party (1968,  PG)
22
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
23
Breakfast on Pluto (2005,  R)
24
Uccellacci e uccellini (Hawks and Sparrows) (1966,  Unrated)
25
Mamma Roma (1962,  Unrated)
26
Il Tetto (The Roof) (1956,  Unrated)
27
The Tenant (1976,  R)
28
Hair (1979,  PG)
29
Medea (1970,  Unrated)
30
Il fiore delle mille e una notte (Flower of the Arabian Nights) (Arabian Nights) (1974,  Unrated)
31
La Rabbia (1963,  Unrated)
32
Accattone (The Procurer) (The Scrounger) (1961,  Unrated)
33
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) (1979,  NC-17)
34
Theorem (Teorama) (,  Unrated)
35
Love and Anger (1969,  Unrated)
36
Porcile (Pigpen) (Pigsty) (1969,  Unrated)
37
Le Streghe (The Witches) (1967,  Unrated)
38
Innocents with Dirty Hands (1975,  R)
39
Rancho Notorious (1952,  PG)
40
The Woman in the Window (1944,  Unrated)
41
Ministry of Fear (1944,  Unrated)
42
Spione (Spies) (The Spy) (1928,  Unrated)
43
Dr. Mabuse the Gambler (1922,  Unrated)
44
Fury (1936,  Unrated)
45
M (1931) (,  Unrated)
46
Song of the Islands (1942,  Unrated)
47
Destiny (Der müde Tod) (1921,  Unrated)
48
Metropolis (1927,  Unrated)
49
Scarlet Street (1945,  Unrated)
50
The Big Heat (1953,  PG)
51
Le Mépris (Contempt) (2008,  Unrated)
52
Quintet (1979,  R)
53
Short Cuts (1993,  R)
54
Blackmail (1929) - Sound Version (,  Unrated)
55
The Man Who Knew Too Much (1934,  Unrated)
56
The Lodger: A Story of the London Fog (1927,  Unrated)
57
Rear Window (1954,  PG)
58
To Catch a Thief (1955,  Unrated)
59
The Man Who Knew Too Much (1956,  PG)
60
Suspicion (1941,  Unrated)
61
Spellbound (1945,  Unrated)
62
Frenzy (1972,  R)
63
Marnie (1964,  PG)
64
Family Plot (1976,  PG)
65
The Wrong Man (1957,  Unrated)
66
Torn Curtain (1966,  PG)
67
Topaz (1969,  PG)
68
Notorious (1946,  Unrated)
69
Psycho (1960,  R)
70
Shadow of a Doubt (1943,  PG)
71
Rope (1948,  PG)
72
I Confess (1952,  Unrated)
73
The Paradine Case (1948,  Unrated)
74
Jamaica Inn (1939,  Unrated)
75
Vertigo (1958,  PG)
76
The Lady Vanishes (1938,  Unrated)
77
Murder! (1930,  Unrated)
78
L' Enfant Sauvage (The Wild Child) (1970,  G)
79
L' Homme qui Aimait les Femmes (The Man Who Loved Women) (1977,  R)
80
The Story of Adele H (L'Histoire d'Adèle H.) (1975,  PG)
81
Baisers Volés (Stolen Kisses) (1968,  R)
82
Jules and Jim (1962,  Unrated)
83
Vivement dimanche! (Finally, Sunday)(Confidentially Yours) (1983,  PG)
84
Les Deux anglaises et le continent (Two English Girls)(Anne and Muriel) (2004,  PG)
85
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
86
Le Dernier Métro (The Last Metro) (1980,  PG)
87
L'Amour en fuite (Love on the Run) (1978,  PG)
88
La Peau douce (The Soft Skin) (1964,  Unrated)
89
Il Vedovo (,  Unrated)
90
The Wide Blue Road (La Grande strada azzurra) (2001,  Unrated)
91
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) (1967,  Unrated)
92
Kapò (1959,  Unrated)
93
Cul-de-Sac (1966,  Unrated)
94
Rosemary's Baby (1968,  R)
95
Repulsion (1965,  Unrated)
96
Nóz w Wodzie (Knife in the Water) (1962,  Unrated)
97
Una Pura formalità (A Pure Formality) (1994,  PG-13)
98
What? (Diary of Forbidden Dreams) (1973,  R)
99
Tess (1979,  PG)
100
Chinatown (1974,  R)
101
Chiedo Asilo (Seeking Asylum) (1979,  Unrated)
102
Storie di Ordinaria Follia (Tales of Ordinary Madness) (1981,  Unrated)
103
Touche Pas à la Femme Blanche (Don't Touch the White Woman!) (1974,  Unrated)
104
L'Udienza (The Audience) (Papal Audience) (1971,  Unrated)
105
El Pisito (The Little Apartment) (1959,  Unrated)
106
La Donna Scimmia (The Ape Woman) (1964,  Unrated)
107
Lo sceicco bianco (The White Sheik) (1952,  Unrated)
108
Mafioso (1964,  Unrated)
109
The Best of Enemies (1962,  Unrated)
110
I Vitelloni (1953,  Unrated)
111
I Clowns (The Clowns) (2001,  G)
112
Roma (Fellini's Roma) (1972,  Unrated)
113
Fellini Satyricon (Degenerates, The) (,  R)
114
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
115
8 1/2 (1963,  Unrated)
116
La Strada (The Road) (1954,  PG)
117
Amarcord (1974,  R)
118
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) (1957,  Unrated)
119
Intervista (1984,  Unrated)
120
Boccaccio '70 (1962,  Unrated)
121
Orchestra Rehearsal (1979,  Unrated)
122
La Voce della luna (The Voice of the Moon) (1990,  Unrated)
123
Spirits of the Dead (1969,  R)
124
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) (1965,  Unrated)
125
City of Women (1981,  R)
126
Il Posto (1963,  Unrated)
127
Il Grido (The Cry) (1957,  Unrated)
128
The Big Silence (Il Grande silenzio) (The Great Silence) (,  Unrated)
129
IL Generale della Rovere (General della Rovere) (1959,  Unrated)
130
Volcano (Vulcano) (1953,  Unrated)
131
The Rose Tattoo (1955,  Unrated)
132
Roma, città aperta (Open City) (1946,  Unrated)
133
The Secret of Santa Vittoria (1969,  PG)
134
Bellissima (1951,  Unrated)
135
L' Amore (Ways of Love) (1948,  Unrated)
136
Wild Is the Wind (1957,  Unrated)
137
Greetings (1968,  R)
138
1900 (Novecento) (1976,  R)
139
New York, New York (1977,  PG)
140
The King of Comedy (1983,  PG)
141
Raging Bull (1980,  R)
142
Taxi Driver (1976,  R)
143
The Deer Hunter (1978,  R)
144
Santa sangre (Holy Blood) (1990,  NC-17)
145
El Topo (1970,  Unrated)
146
The Holy Mountain (1973,  R)
147
The Rainbow Thief (1990,  R)
148
2 ou 3 Choses que je Sais d'Elle (Two or Three Things I Know About Her) (1967,  Unrated)
149
It Was Night in Rome (Era notte a Roma) (1960,  Unrated)
150
Journey to Italy (Viaggio in Italia) (Strangers) (The Lonely Woman) (1954,  Unrated)
151
Europa '51 (The Greatest Love) (1952,  Unrated)
152
Le Notti Bianche (1961,  Unrated)
153
Morte a Venezia (Death in Venice) (1971,  PG)
154
Il Gattopardo (The Leopard) (1963,  PG)
155
Ossessione (1943,  Unrated)
156
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) (1960,  Unrated)
157
Ludwig (1973,  PG)
158
Vaghe stelle dell'Orsa... (Sandra of a Thousand Delights) (1965,  Unrated)
159
Senso (The Wanton Countess) (1954,  Unrated)
160
Les Maudits (The Damned) (1947,  R)
161
La Terra trema: Episodio del mare (The Earth Trembles) (The Earth Will Tremble) (1948,  Unrated)
162
A Quiet Place in the Country (Un tranquillo posto di campagna) (1969,  Unrated)
163
Indagine su un Cittadino al di Sopra di Ogni Sospetto (Investigation of a Citizen Above Suspicion) (1970,  R)
164
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
165
Journal d'un Curé de Campagne (Diary of a Country Priest) (1950,  Unrated)
166
Un condamné à mort s'est échappé ou Le vent souffle où il veut (A Man Escaped) (1957,  Unrated)
167
Procès de Jeanne d'Arc (Trial of Joan of Arc) (1962,  Unrated)
168
The Devil Probably (Le diable probablement) (1977,  Unrated)
169
Lancelot of the Lake (1974,  Unrated)
170
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
171
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
172
A Bullet for the General (El chuncho, quien sabe?) (1966,  Unrated)
173
Faccia a faccia (Face to Face) (1967,  Unrated)
174
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965,  R)
175
A Fistful of Dynamite (Duck, You Sucker) (Giù la testa) (1972,  R)
176
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
177
My Name Is Nobody (Il mio nome è Nessuno) (1973,  PG)
178
Il Colosso di Rodi (The Colossus of Rhodes) (1961,  Unrated)
179
Barry Lyndon (1975,  PG)
180
Paths of Glory (1957,  Unrated)
181
Killer's Kiss (1955,  Unrated)
182
Lolita (1962,  Unrated)
183
The Killing (1956) (,  Unrated)
184
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
185
Spartacus (1960,  PG-13)
186
The Shining (1980,  R)
187
A Clockwork Orange (1971,  R)
188
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
189
Full Metal Jacket (1987,  R)
190
Risky Business (1983,  R)
191
I Love You Eugenio (Ti voglio bene Eugenio) (2002,  Unrated)
192
Angels with Dirty Faces (1938,  Unrated)
193
Casablanca (1943,  PG)
194
Doctor X (1932,  Unrated)
195
Mandalay (1934,  Unrated)
196
Four Daughters (1938,  Unrated)
197
Mildred Pierce (1945,  Unrated)
198
Mystery of the Wax Museum (1933,  Unrated)
199
A Breath of Scandal (Olympia) (1960,  Unrated)
200
The Egyptian (1954,  Unrated)
201
Peggy Sue Got Married (1986,  PG-13)
202
Apocalypse Now (1979,  R)
203
The Virgin Suicides (2000,  R)
204
The Godfather (1972,  R)
205
The Outsiders (1983,  PG)
206
The Godfather, Part II (1974,  R)
207
The Conversation (1974,  PG)
208
Rumble Fish (1983,  R)
209
The Cotton Club (1984,  R)
210
Labyrinth (1986,  PG)
211
The Man Who Fell to Earth (1976,  R)
212
The Hunger (1983,  R)
213
Basquiat (1996,  R)
214
The Last Temptation of Christ (1988,  R)
215
Merry Christmas, Mr. Lawrence (1983,  R)
216
Absolute Beginners (1986,  PG-13)
217
Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo (1981,  R)
218
Ziggy Stardust and the Spiders From Mars (Bowie '73 with the Spiders from Mars) (,  PG)
219
The Snowman (1982,  Unrated)
220
She's So Lovely (1997,  R)
221
Bukowski: Born into This (2003,  R)
222
I Am Sam (2002,  PG-13)
223
21 Grams (2003,  R)
224
The Falcon and the Snowman (1985,  R)
225
Dead Man Walking (1995,  R)
226
U Turn (1997,  R)
227
Mystic River (2003,  R)
228
Crackers (1984,  PG)
229
Colors (1988,  R)
230
September 11 (,  Unrated)
231
How to Kill Your Neighbor's Dog (Mad Dogs & Englishmen) (2002,  R)
232
Charade (1963,  G)
233
How to Steal a Million (1966,  Unrated)
234
Two for the Road (1967,  Unrated)
235
Funny Face (1957,  Unrated)
236
Paris When It Sizzles (1964,  Unrated)
237
The Blind Swordsman: Zatoichi (2003,  R)
238
Kikujiro (2000,  PG-13)
239
Brother (2001,  R)
240
Fireworks (Hana-bi) (1997,  Unrated)
241
Gohatto (Taboo) (2000,  Unrated)
242
Gonin (The Five) (1995,  Unrated)
243
Chi to hone (Blood and Bones) (2004,  Unrated)
244
Violent Cop (Sono otoko, kyôbô ni tsuki) (1989,  Unrated)
245
Man on Fire (1987,  R)
246
Atlantic City (1980,  R)
247
My Dinner with Andre (1981,  Unrated)
248
Les Amants (The Lovers) (1958,  Unrated)
249
Le Feu follet (A Time to Live and a Time to Die) (The Fire Within) (1966,  Unrated)
250
Vie privée (A Very Private Affair) (1962,  Unrated)
251
Zazie dans le métro (Zazie in the Subway) (1960,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments