My Favorite Movies


  fb8227422's Rating My Rating
1
Volver (2006,  R)
2
The Darjeeling Limited (2007,  R)
3
Pulp Fiction (1994,  R)
4
The Devil's Rejects (2005,  R)
5
High Tension (Switchblade Romance) (2004,  R)
6
Charlie Bartlett (2007,  R)
Charlie Bartlett
funny and clever. more movies like this need to come out
7
Blow (2001,  R)
Blow
i thought penelope cruz would've had a bigger role in this movie but she was such a good actress in this movie! johnny depp without a doubt blew me away!
8
Lars and the Real Girl (2007,  PG-13)
Lars and the Real Girl
the movie was perfectly set from a delusional persons point of view and the outsiders point of view.
9
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
i loved all the little details in this movie. everyday and simple things turn into the greatest joys in a persons life.
10
Little Miss Sunshine (2006,  R)
11
The Breakfast Club (1985,  R)
12
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
13
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
heath ledger was SO badass in this movie! so many unexpected twists. kind of long but so worth it.
14
Garden State (2004,  R)
15
The Fifth Element (1997,  PG-13)
16
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
Mamma Mia!
i was disappointed with the ending but this movie made me wanna get up and dance!
17
Juno (2007,  PG-13)
Juno
i loved the soundtrack but it's not as good as everyone throws it out to be. it was cute.
18
Knocked Up (2007,  R)
Knocked Up
HILARIOUS! i love seth rogan!
19
Superbad (2007,  R)
Superbad
I think this was better than Knocked up.. even though this ending sucked, it was SO worth it! haha
20
300 (2007,  R)
21
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
22
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
23
Baby Mama (2008,  PG-13)
24
Almost Famous (2000,  R)
25
Armageddon (1998,  PG-13)
26
Big Daddy (1999,  PG-13)
27
Big Fish (2003,  PG-13)
28
Cars (2006,  G)
29
Chicago (2002,  PG-13)
30
Cinderella Man (2005,  PG-13)
31
Click (2006,  PG-13)
32
Crash (2004,  R)
33
Elf (2003,  PG)
34
Fight Club (1999,  R)
35
Finding Neverland (2004,  PG)
36
Green Street Hooligans (2005,  R)
37
Hook (1991,  PG)
38
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
39
I Am Sam (2002,  PG-13)
40
Ice Age (2002,  PG)
41
Mean Girls (2004,  PG-13)
42
Memento (2000,  R)
43
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
44
Monsters, Inc. (2001,  G)
45
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
46
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
47
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
48
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
49
Pride and Prejudice (2005,  PG)
50
Ray (2004,  PG-13)
51
Rent (2005,  PG-13)
52
Remember the Titans (2000,  PG)
53
Seven (Se7en) (1995,  R)
54
Sin City (2005,  R)
55
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
56
The Butterfly Effect (2004,  R)
57
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
58
The Hills Have Eyes (2006,  R)
59
The Holiday (2006,  PG-13)
60
The Hot Chick (2002,  PG-13)
61
The Incredibles (2004,  PG)
62
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
63
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
64
There's Something About Mary (1998,  R)
65
Thirteen (2003,  R)
66
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
music selection was perfect for this movie.
67
Uptown Girls (2003,  PG-13)
68
V for Vendetta (2006,  R)
69
White Chicks (2004,  PG-13)
70
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
71
Zoolander (2001,  PG-13)
72
Closer (2004,  R)
73
Four Brothers (2005,  R)
74
Love Actually (2003,  R)
75
Requiem for a Dream (2000,  R)
76
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
77
The Wizard of Oz (1939,  G)
78
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
79
The Happening (2008,  R)
80
The Strangers (2008,  R)
81
Sex and the City (2008,  R)
82
Made of Honor (2008,  PG-13)
83
Horton Hears a Who! (2008,  G)
84
The Other Boleyn Girl (2008,  PG-13)
85
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
86
Definitely, Maybe (2008,  PG-13)
87
Fool's Gold (Fools Gold) (2008,  PG-13)
88
The Eye (2008,  PG-13)
89
Mad Money (2008,  PG-13)
90
The Bucket List (2007,  PG-13)
91
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
92
Across the Universe (2007,  PG-13)
93
I Am Legend (2007,  PG-13)
94
Mr. Magorium's Wonder Emporium (2007,  G)
95
Fred Claus (2007,  PG)
96
Bee Movie (2007,  PG)
97
Dan in Real Life (2007,  PG-13)
98
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
99
Jumanji (1995,  PG)
100
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
101
Hancock (2008,  PG-13)
102
Iron Man (2008,  PG-13)
103
The Secret Garden (1993,  G)
104
Ratatouille (2007,  G)
Ratatouille
cute and funny!
105
Disturbia (2007,  PG-13)
106
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
hilarious! a 'MUST SEE'
107
Hairspray (2007,  PG)
108
Grease (1978,  PG)
109
The Boondock Saints (1999,  R)
110
The Mask (1994,  PG-13)
111
The Others (2001,  PG-13)
112
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
113
Good Luck Chuck (2007,  R)
Good Luck Chuck
jessica alba and dane cook were so cute in this movie! i was kind of weirded out with the whole penguin thing.. but it was a cute theme overall.
114
The Notebook (2004,  PG-13)
115
A Walk to Remember (2002,  PG)
116
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
117
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
118
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
119
A Cinderella Story (2004,  PG)
120
28 Days Later (2003,  R)
121
28 Weeks Later... (2007,  R)
122
Batman Returns (1992,  PG-13)
123
Because I Said So (2007,  PG-13)
124
Beerfest (2006,  R)
125
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
126
Billy Madison (1995,  PG-13)
127
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
128
Cast Away (2000,  PG-13)
129
Clueless (1995,  PG-13)
130
Smokin' Aces (2007,  R)
131
Charlie Wilson's War (2007,  R)
132
Super High Me (2007,  R)
133
Snatch (2001,  R)
134
Kung Fu Hustle (2005,  R)
135
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
136
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
137
A Lot Like Love (2005,  PG-13)
138
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
139
Sky High (2005,  PG)
140
Of Mice and Men (1992,  PG-13)
141
Jersey Girl (2004,  PG-13)
142
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
143
Freaky Friday (2003,  PG)
144
The Stepford Wives (2004,  PG-13)
145
The Hours (2002,  PG-13)
146
Donnie Darko (2001,  R)
147
The Hottie and the Nottie (2008,  PG-13)
148
Halloween (2007,  R)
149
Hocus Pocus (1993,  PG)
150
Awake (2007,  R)
151
La Science des Ręves (The Science of Sleep) (2006,  R)
152
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
153
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
154
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
155
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
156
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
157
American Beauty (1999,  R)
158
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
My Blueberry Nights
so predictable and dragged on so much, not necessary
159
Hitch (2005,  PG-13)
160
I, Robot (2004,  PG-13)
161
Men in Black (1997,  PG-13)
162
The Last Kiss (2006,  R)
163
The Game Plan (2007,  PG)
The Game Plan
SO good! i cried! but Roselyn Sanchez was SO annoying and tried WAY too hard. if she was replaced it would definitely have been 5 stars!!!
164
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
165
Step Brothers (2008,  R)
Step Brothers
one of those movies where it's so stupid it's funny. i thought the trailer was funnier than the actual movie. i had some laughs here and there
166
Bewitched (2005,  PG-13)
167
A Night at the Roxbury (1998,  PG-13)
168
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
169
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
170
Superstar (1999,  PG-13)
171
Old School (2003,  R)
172
Starsky & Hutch (2004,  PG-13)
173
Erin Brockovich (2000,  R)
174
White Men Can't Jump (1992,  R)
175
Highway (2001,  R)
176
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
177
Pleasantville (1998,  PG-13)
178
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
179
Legally Blonde (2001,  PG-13)
180
Little Nicky (2000,  PG-13)
181
Lords of Dogtown (2005,  PG-13)
182
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
183
Monster's Ball (2001,  R)
184
What Women Want (2001,  PG-13)
185
Glitter (2001,  PG-13)
186
Selena (1997,  PG)
187
Shall We Dance (2004,  PG-13)
188
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
189
Enough (2002,  PG-13)
190
A Bug's Life (1998,  G)
191
Finding Nemo (2003,  G)
192
Toy Story (1995,  G)
193
Mulan (1998,  G)
194
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
195
The Prince of Egypt (1998,  PG)
196
Patch Adams (1998,  PG-13)
197
Flubber (1997,  PG)
198
One Hour Photo (2002,  R)
199
Happy Feet (2006,  PG)
200
Panic Room (2002,  R)
201
Sixth Happiness (1997,  Unrated)
202
Office Space (1999,  R)
203
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
204
50 First Dates (2004,  PG-13)
205
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
206
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
207
Home Fries (1998,  PG-13)
208
Batman Forever (1995,  PG-13)
209
In Her Shoes (2005,  PG-13)
210
Titanic (1997,  PG-13)
211
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
212
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
213
The Island (2005,  PG-13)
214
Spy Kids (2001,  PG)
215
X-Men (2000,  PG-13)
216
Meet the Parents (2000,  PG-13)
217
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
218
Madagascar (2005,  PG)
219
Along Came Polly (2004,  PG-13)
220
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
221
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
222
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
223
The Break-Up (2006,  PG-13)
224
Wedding Crashers (2005,  R)
225
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
226
The Emperor's New Groove (2000,  G)
227
Pokemon - The Movie 2000 (2000,  G)
228
Shrek (2001,  PG)
229
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
230
The Princess Diaries (2001,  G)
231
Hardball (2001,  PG-13)
232
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
233
Rush Hour (1998,  PG-13)
234
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
235
Jawbreaker (1999,  R)
236
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
237
The Pianist (2002,  R)
238
Spider-Man (2002,  PG-13)
239
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
240
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
241
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
242
John Q (2002,  PG-13)
243
Secretary (2002,  R)
244
8 Mile (2002,  R)
245
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
246
Big Fat Liar (2002,  PG)
247
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
248
Radio (2003,  PG)
249
School of Rock (2003,  PG-13)
250
Identity (2003,  R)
251
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
252
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
253
The Passion of the Christ (2004,  R)
254
My Cousin Vinny (1992,  R)
255
National Treasure (2004,  PG)
256
The Mummy (1999,  PG-13)
257
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
258
Ladder 49 (2004,  PG-13)
259
Resident Evil (2002,  R)
260
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
261
Saw (2004,  R)
262
Saw II (2005,  R)
263
Harold and Kumar Go to White Castle (,  R)
264
Batman Begins (2005,  PG-13)
265
A League of Their Own (1992,  PG)
266
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
267
Hustle & Flow (2005,  R)
268
The Illusionist (2006,  PG-13)
269
Casino Royale (2006,  PG-13)
270
She's the Man (2006,  PG-13)
271
Robots (2005,  PG)
272
Night at the Museum (2006,  PG)
273
Dreamgirls (2006,  PG-13)
274
Crossroads (2002,  PG-13)
275
Invincible (2006,  PG)
276
Big Momma's House (2000,  PG-13)
277
Clue (1985,  PG)
278
Tropic Thunder (2008,  R)
Tropic Thunder
reminded me of Zoolander's humor but their were parts where i thought it was really funny. wouldnt watch it twice though
279
Miss Conception (2008,  R)
280
Eagle Eye (2008,  PG-13)
281
Corrina, Corrina (1994,  PG)
282
The NeverEnding Story (1984,  PG)
283
Smiley Face (2007,  R)
284
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
285
Forrest Gump (1994,  PG-13)
286
The Departed (2006,  R)
287
The Matrix (1999,  R)
288
Ghost World (2001,  R)
289
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
290
The Wackness (2008,  R)
291
[Rec] (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments