My Favorite Movies


  fb823814414's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
the best movie ever!!! Orlando and Depp are the best!!!
2
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
Best Batman Movie EVER! After a long time i really watched a movie with a great plot. It twists minute by minute---it made the whole movie run till the great ending. The struggle between the super heroes and super villains is greatly portrayed.Simply amazing!
3
Notting Hill (1999,  PG-13)
4
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
Music and Lyrics
Nice movie except for the involvement with the concept of Buddhism.
5
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
6
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
Great!!!
7
The Italian Job (2003,  PG-13)
8
A Walk to Remember (2002,  PG)
9
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
10
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
best movie ever!!!
11
Blood Diamond (2006,  R)
12
The Incredibles (2004,  PG)
13
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
great..
14
Fantastic Four (2005,  PG-13)
15
Mulan (1998,  G)
16
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
17
Kingdom of Heaven (2005,  R)
18
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
19
27 Dresses (2008,  PG-13)
20
Becoming Jane (2007,  PG)
21
Finding Neverland (2004,  PG)
22
12 (2007,  PG-13)
23
13 (2010,  Unrated)
24
The Last Samurai (2003,  R)
25
August Rush (2007,  PG)
26
The Illusionist (2006,  PG-13)
27
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige
a great movie! specially for people who love doing magic tricks:)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments