My Favorite Movies
| fb824989306's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 2 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 3 |
Anger Management (2003, PG-13) |
|
| 4 |
Beauty and the Beast (1991, G) |
|
| 5 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
| 6 |
Because I Said So (2007, PG-13) |
|
| 7 |
Big Momma's House (2000, PG-13) |
|
| 8 |
Black Hawk Down (2001, R) |
|
| 9 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 10 |
Bridget Jones's Diary (2001, R) |
|
| 11 |
Bring It On (2000, PG-13) |
|
| 12 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
| 13 |
Cheaper by the Dozen (2003, PG) |
|
| 14 |
Chocolat (2000, PG-13) |
|
| 15 |
Clueless (1995, PG-13) |
|
| 16 |
Con Air (1997, R) |
|
| 17 |
Cruel Intentions (1999, R) |
|
| 18 |
Diary of a Mad Black Woman (2005, PG-13) |
|
| 19 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 20 |
Dreamgirls (2006, PG-13) |
|
| 21 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 22 |
Final Destination (2000, R) |
|
| 23 |
Final Destination 2 (2003, R) |
|
| 24 |
Final Destination 3 (2006, R) |
|
| 25 |
Freaky Friday (2003, PG) |
|
| 26 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 27 |
Grease (1978, PG) |
|
| 28 |
Home Alone (1990, PG) |
|
| 29 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
| 30 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 31 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 32 |
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984, PG) |
|
| 33 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
| 34 |
Legally Blonde (2001, PG-13) |
|
| 35 |
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003, PG-13) |
|
| 36 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 37 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
| 38 |
Meet Joe Black (1998, PG-13) |
|
| 39 |
Meet The Fockers (2004, PG-13) |
|
| 40 |
Meet the Parents (2000, PG-13) |
|
| 41 |
Memento (2000, R) |
|
| 42 |
Miss Congeniality (2000, PG-13) |
|
| 43 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 44 |
My Big Fat Greek Wedding (2002, PG) |
|
| 45 |
Never Been Kissed (1999, PG-13) |
|
| 46 |
Notting Hill (1999, PG-13) |
|
| 47 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 48 |
Pearl Harbor (2001, PG-13) |
|
| 49 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 50 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 51 |
Red Eye (2005, PG-13) |
|
| 52 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
| 53 |
Rush Hour 2 (2001, PG-13) |
|
| 54 |
Saw (2004, R) |
|
| 55 |
Saw II (2005, R) |
|
| 56 |
Serendipity (2001, PG-13) |
|
| 57 |
She's the Man (2006, PG-13) |
|
| 58 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 59 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 60 |
Speed (1994, R) |
|
| 61 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 62 |
Step Up (2006, PG-13) |
|
| 63 |
Save the Last Dance (2001, PG-13) |
|
| 64 |
Stranger Than Fiction (2006, PG-13) |
|
| 65 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
| 66 |
The Hills Have Eyes (2006, R) |
|
| 67 |
The Lake House (2006, PG) |
|
| 68 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
| 69 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 70 |
The Princess Diaries (2001, G) |
|
| 71 |
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004, G) |
|
| 72 |
The Rock (1996, R) |
|
| 73 |
The Ring (2002, PG-13) |
|
| 74 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 75 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 76 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 77 |
Top Gun (1986, PG) |
|
| 78 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13) |
|
| 79 |
28 Days Later (2003, R) |
|
| 80 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
| 81 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 82 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
| 83 |
Ever After - A Cinderella Story (1998, PG-13) |
|
| 84 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 85 |
Just Like Heaven (2005, PG-13) |
|
| 86 |
Kingdom of Heaven (2005, R) |
|
| 87 |
Ghost (1990, R) |
|
| 88 |
Sahara (2005, PG-13) |
|
| 89 |
Down to You (2000, PG-13) |
|
| 90 |
She's All That (1999, PG-13) |
|
| 91 |
Summer Catch (2001, PG-13) |
|
| 92 |
Boys and Girls (2000, PG-13) |
|
| 93 |
A Face to Die For (The Face) (1996, Unrated) |
|
| 94 |
Jack and Sarah (1996, PG) |
|
| 95 |
Bootmen (2000, R) |
|
| 96 |
My Best Friend's Wedding (1997, PG-13) |
|
| 97 |
Selena (1997, PG) |
|
| 98 |
The Wedding Date (2005, PG-13) |
|
| 99 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 100 |
Brown Sugar (2002, PG-13) |
|
| 101 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 102 |
Coyote Ugly (2000, PG-13) |
|
| 103 |
Someone Like You (2001, PG-13) |
|
| 104 |
The Bodyguard (1992, R) |
|
| 105 |
Wicker Park (2004, PG-13) |
|
| 106 |
Maid in Manhattan (2002, PG-13) |
|
| 107 |
Enough (2002, PG-13) |
|
| 108 |
The Wedding Planner (2001, PG-13) |
|
| 109 |
Loser (2000, PG-13) |
|
| 110 |
Chasing Papi (2003, PG) |
|
| 111 |
Heartbreakers (2001, PG-13) |
|
| 112 |
Hope Springs (2003, PG-13) |
|
| 113 |
Two Weeks Notice (2002, PG-13) |
|
| 114 |
While You Were Sleeping (1995, PG) |
|
| 115 |
A Guy Thing (2003, PG-13) |
|
| 116 |
Dance with Me (1998, PG) |
|
| 117 |
Paycheck (2003, PG-13) |
|
| 118 |
The Bone Collector (1999, R) |
|
| 119 |
Cocktail (1988, R) |
|
| 120 |
What a Girl Wants (2003, PG) |
|
| 121 |
A Walk in the Clouds (1995, PG-13) |
|
| 122 |
Don Juan DeMarco (1994, PG-13) |
|
| 123 |
In Hell (2003, R) |
|
| 124 |
Return to Me (2000, PG) |
|
| 125 |
Only You (1994, PG) |
|
| 126 |
Sabrina (1995, PG) |
|
| 127 |
First Knight (1995, PG-13) |
|
| 128 |
Legends of the Fall (1994, R) |
|
| 129 |
Meet Prince Charming (1999, R) |
|
| 130 |
How Stella Got Her Groove Back (1998, R) |
|
| 131 |
Far and Away (1992, PG-13) |
|
| 132 |
Simply Irresistible (1999, PG-13) |
|
| 133 |
The Truth About Cats & Dogs (1996, PG-13) |
|
| 134 |
Shakespeare in Love (1998, R) |
|
| 135 |
Six Days, Seven Nights (1998, PG-13) |
|
| 136 |
Men of Honor (2000, R) |
|
| 137 |
The Happening (2008, R) |
|
| 138 |
The Book of Eve (Histoire d'Ève) (2001, Unrated) |
|
| 139 |
Under the Tuscan Sun (2003, PG-13) |
|
| 140 |
The Long Kiss Goodnight (1996, R) |
|
| 141 |
27 Dresses (2008, PG-13) |
|
| 142 |
Three Days (2001, Unrated) |
|
| 143 |
300 (2007, R) |
|
| 144 |
The Departed (2006, R) |
|
| 145 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 146 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 147 |
Marley & Me (2008, PG) |
|
| 148 |
Finding Nemo (2003, G) |



















































































































































