My Favorite Movies


  fb826018481's Rating My Rating
1
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
Click to Rate
2
Harvey (1951,  Unrated)
Click to Rate
3
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
Click to Rate
4
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
5
Being There (1979,  PG)
Click to Rate
6
Save the Tiger (1973,  R)
Click to Rate
7
Rear Window (1954,  PG)
Click to Rate
8
84 Charing Cross Road (1987,  PG)
Click to Rate
9
The Prisoner of Second Avenue (1975,  PG)
Click to Rate
10
Tutti a casa (Everybody Go Home) (1962,  Unrated)
Click to Rate
11
La Grande Guerra (The Great War) (1959,  Unrated)
Click to Rate
12
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
Click to Rate
13
Citizen Kane (1941,  PG)
Click to Rate
14
Casablanca (1943,  Unrated)
Click to Rate
15
The Best of Youth (La Meglio gioventu) (2003,  R)
Click to Rate
16
The Consequences of Love (Le Conseguenze dell'amore) (2005,  Unrated)
Click to Rate
17
Adam's Rib (1949,  Unrated)
Click to Rate
18
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
Click to Rate
19
The Odd Couple (1968,  G)
Click to Rate
20
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
Click to Rate
21
Sabrina (1954,  Unrated)
Click to Rate
22
Sostiene Pereira (According to Pereira) (Pereira Declares) (1996,  Unrated)
Click to Rate
23
You've Got Mail (1998,  PG)
Click to Rate
24
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
Click to Rate
25
Anna and the King (2000,  PG-13)
Click to Rate
26
The Power of One (1992,  PG-13)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments