Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb826105815's Rating My Rating
1
Secondhand Lions (2003,  PG)
2
An Affair to Remember (1957,  Unrated)
3
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
4
The African Queen (1951,  Unrated)
5
City of Angels (1998,  PG-13)
6
The Notebook (2004,  PG-13)
7
Beyond Borders (2003,  R)
8
The Last of the Mohicans (1992,  R)
9
The Invisible (2007,  PG-13)
10
Life or Something Like It (2002,  PG-13)
11
Elizabethtown (2005,  PG-13)
12
The Contender (2000,  R)
13
The Dying Gaul (2005,  R)
14
Love in the Time of Cholera (2007,  R)
15
Legends of the Fall (1994,  R)
16
Hope Floats (1998,  PG-13)
17
The Bone Collector (1999,  R)
18
When Harry Met Sally (1989,  R)
19
Serendipity (2001,  PG-13)
20
Hearts in Atlantis (2001,  PG-13)
21
Pay It Forward (2000,  PG-13)
22
Blade (1998,  R)
23
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
24
National Treasure (2004,  PG)
25
August Rush (2007,  PG)
26
Patch Adams (1998,  PG-13)
27
Nights in Rodanthe (2008,  PG-13)
28
Disturbia (2007,  PG-13)
29
The Legend of Bagger Vance (2000,  PG-13)
30
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
31
A League of Their Own (1992,  PG)
32
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
33
A Walk to Remember (2002,  PG)
34
Batman Begins (2005,  PG-13)
35
Blade - Trinity (2004,  R)
36
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
37
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
38
Brokeback Mountain (2005,  R)
39
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
40
Children of Men (2006,  R)
41
Coach Carter (2005,  PG-13)
42
Con Air (1997,  R)
43
Constantine (2005,  R)
44
Dogma (1999,  R)
45
Drumline (2002,  PG-13)
46
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
47
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
48
Fantastic Four (2005,  PG-13)
49
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
50
Final Destination (2000,  R)
51
Ghost (1990,  R)
52
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
53
Girl, Interrupted (1999,  R)
54
Gladiator (2000,  R)
55
Good Will Hunting (1997,  R)
56
Halloween (1978,  R)
57
High Fidelity (2000,  R)
58
Hitch (2005,  PG-13)
59
Hook (1991,  PG)
60
Hostel (2006,  R)
61
I Am Legend (2007,  PG-13)
62
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
63
I Am Sam (2002,  PG-13)
64
I, Robot (2004,  PG-13)
65
Independence Day (1996,  PG-13)
66
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
67
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
68
Interview with the Vampire (1994,  R)
69
Kingdom of Heaven (2005,  R)
70
Knocked Up (2007,  R)
71
Legally Blonde (2001,  PG-13)
72
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
73
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
74
Lost In Translation (2003,  R)
75
Love Actually (2003,  R)
76
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
77
Memento (2000,  R)
78
Men in Black (1997,  PG-13)
79
Men in Black II (2002,  PG-13)
80
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
81
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
82
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
83
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
84
Night at the Museum (2006,  PG)
85
Notting Hill (1999,  PG-13)
86
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
87
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
88
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
89
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
90
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
91
Pitch Black (2000,  R)
92
Predator (1987,  R)
93
Pride and Prejudice (2005,  PG)
94
Queen of the Damned (2002,  R)
95
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
96
Red Eye (2005,  PG-13)
97
Remember the Titans (2000,  PG)
98
Requiem for a Dream (2000,  R)
99
Resident Evil (2002,  R)
100
Saw (2004,  R)
101
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
102
Rudy (1993,  PG)
103
Secret Window (2004,  PG-13)
104
Seven (Se7en) (1995,  R)
105
Serenity (2005,  PG-13)
106
Signs (2002,  PG-13)
107
Silent Hill (2006,  R)
108
Spider-Man (2002,  PG-13)
109
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
110
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
111
Stand by Me (1986,  R)
112
Steel Magnolias (1989,  PG)
113
Step Up (2006,  PG-13)
114
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
115
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
116
Take the Lead (2006,  PG-13)
117
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
118
The Boondock Saints (1999,  R)
119
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
120
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
121
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
122
The Butterfly Effect (2004,  R)
123
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
124
The Crow (1994,  R)
125
The Dark Knight (2008,  PG-13)
126
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
127
The Exorcist (1973,  R)
128
The Fifth Element (1997,  PG-13)
129
The Green Mile (1999,  R)
130
The Grudge (2004,  PG-13)
131
The Hills Have Eyes (2006,  R)
132
The Illusionist (2006,  PG-13)
133
The Italian Job (2003,  PG-13)
134
The Lake House (2006,  PG)
135
The Last Samurai (2003,  R)
136
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
137
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
138
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
139
The Matrix (1999,  R)
140
The Matrix Reloaded (2003,  R)
141
The Matrix Revolutions (2003,  R)
142
The Mummy (1999,  PG-13)
143
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
144
The Patriot (2000,  R)
145
The Prestige (2006,  PG-13)
146
The Princess Bride (1987,  PG)
147
The Princess Diaries (2001,  G)
148
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
149
The Ring (2002,  PG-13)
150
The Sandlot (1993,  PG)
151
The Shawshank Redemption (1994,  R)
152
The Shining (1980,  R)
153
The Silence of the Lambs (1991,  R)
154
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
155
The Terminator (1984,  R)
156
The Truman Show (1998,  PG)
157
The Village (2004,  PG-13)
158
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
159
Thirteen (2003,  R)
160
Titanic (1997,  PG-13)
161
Top Gun (1986,  PG)
162
Training Day (2001,  R)
163
Transformers (2007,  PG-13)
164
Underworld (2003,  R)
165
Underworld: Evolution (2006,  R)
166
Van Helsing (2004,  PG-13)
167
Vanilla Sky (2001,  R)
168
Walk the Line (2005,  PG-13)
169
War of the Worlds (2005,  PG-13)
170
X-Men (2000,  PG-13)
171
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
172
You've Got Mail (1998,  PG)
173
Vantage Point (2008,  PG-13)
174
Sex and the City (2008,  R)
175
An American Affair (2009,  R)
176
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) (2008,  PG-13)
177
The X-Files: The Unopened File (1996,  Unrated)
178
The X-Files - Fight the Future (1998,  PG-13)
179
Jerry Maguire (1996,  R)
180
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
181
Bella (Beauty) (2006,  PG-13)
182
Household Saints (1993,  R)
183
Love (2008,  Unrated)
184
Hell and High Water (1954,  Unrated)
185
G.I. Jane (1997,  R)
186
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
187
An Unfinished Life (2005,  PG-13)
188
A Few Good Men (1992,  R)
189
The Langoliers (1995,  PG-13)
190
On the Edge (2001,  R)
191
Lions for Lambs (2007,  R)
192
When a Man Loves a Woman (1994,  R)
193
A Perfect Murder (1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments