Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb826659694's Rating My Rating
1
The Wind That Shakes the Barley (2006,  Unrated)
Click to Rate
2
Match Point (2005,  R)
Click to Rate
3
Atonement (2007,  R)
Click to Rate
4
Dogville (2003,  R)
Click to Rate
5
Big Fish (2003,  PG-13)
Click to Rate
6
Across the Universe (2007,  PG-13)
Click to Rate
7
Becoming Jane (2007,  PG)
Click to Rate
8
Charlotte Gray (2001,  PG-13)
Click to Rate
9
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
Click to Rate
10
Bandidas (2007,  PG-13)
Click to Rate
11
Penelope (2006,  PG)
Click to Rate
12
Head in the Clouds (2004,  R)
Click to Rate
13
Finding Neverland (2004,  PG)
Click to Rate
14
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
15
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
16
August Rush (2007,  PG)
Click to Rate
17
The Dreamers (2004,  NC-17)
Click to Rate
18
Love Actually (2003,  R)
Click to Rate
19
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
Click to Rate
20
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
Click to Rate
21
Volver (2006,  R)
Click to Rate
22
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
23
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2005,  R)
Click to Rate
24
The Magnificent Ambersons (2002,  Unrated)
Click to Rate
25
On the Edge (1999,  R)
Click to Rate
26
Titanic (1997,  PG-13)
Click to Rate
27
The Last King of Scotland (2006,  R)
Click to Rate
28
Cashback (2006,  R)
Click to Rate
29
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
30
Dans Paris (Inside Paris) (2007,  Unrated)
Click to Rate
31
Russian Dolls (Les Poupées russes) (2006,  Unrated)
Click to Rate
32
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
Click to Rate
33
Chansons d'amour, Les, (Love Songs) (,  Unrated)
Click to Rate
34
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
Click to Rate
35
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
Click to Rate
36
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Click to Rate
37
Chocolat (2000,  PG-13)
Click to Rate
38
City of Angels (1998,  PG-13)
Click to Rate
39
Dead Poets Society (1989,  PG)
Click to Rate
40
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
41
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
42
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Click to Rate
43
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
44
Home Alone (1990,  PG)
Click to Rate
45
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
46
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Click to Rate
47
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
Click to Rate
48
Sleepy Hollow (1999,  R)
Click to Rate
49
The Green Mile (1999,  R)
Click to Rate
50
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993,  PG)
Click to Rate
51
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
Click to Rate
52