My Favorite Movies
| fb827487294's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Letter From an Unknown Woman (1948, Unrated) |
|
|
| 2 |
Gun Crazy (1949, Unrated) |
|
|
| 3 |
The Fountainhead (1949, Unrated) |
|
|
| 4 |
Bullitt (1968, PG) |
|
|
| 5 |
The Woman in the Window (1944, Unrated) |
|
|
| 6 |
Winchester '73 (1950, Unrated) |
|
|
| 7 |
They Live by Night (The Twisted Road) (1948, Unrated) |
|
|
| 8 |
Out of the Past (1947, Unrated) |
|
|
| 9 |
The Night of the Hunter (1955, PG) |
|
|
| 10 |
Kiss of Death (1947, Unrated) |
|
|
| 11 |
Juno (2007, PG-13) |
|
|
| 12 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
|
| 13 |
My Man Godfrey (1936, Unrated) |
|
|
| 14 |
Once Upon a Time in the West (1969, PG-13) |
|
|
| 15 |
The General (1927, Unrated) |
|
|
| 16 |
City Lights (1931, Unrated) |
|
|
| 17 |
The Crowd (1928, Unrated) |
|
|
| 18 |
Love Me Tonight (1932, Unrated) |
|
|
| 19 |
Trouble in Paradise (1932, Unrated) |
|
|
| 20 |
Twentieth Century (1934, Unrated) |
|
|
| 21 |
Double Indemnity (1944, Unrated) |
|
|
| 22 |
The Asphalt Jungle (1950, Unrated) |
|
|
| 23 |
The Hitch-Hiker (1953, Unrated) |
|
|
| 24 |
Christmas in July (1940, Unrated) |
|
|
| 25 |
Pickup on South Street (1959, Unrated) |
|
|
| 26 |
Meet Me In St. Louis (1944, Unrated) |
|
|
| 27 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
|
| 28 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
|
| 29 |
Angel Face (1952, Unrated) |
|
|
| 30 |
Next Stop Wonderland (1998, R) |
|
|
| 31 |
Bunny Lake Is Missing (1965, Unrated) |
|
|
| 32 |
Criss Cross (1948, Unrated) |
|
|
| 33 |
Fargo (1996, R) |
|
|
| 34 |
Angel Heart (1987, R) |
|
|
| 35 |
My Demon Lover (1987, Unrated) |
|
|
| 36 |
Repo Man (1984, R) |
|
|
| 37 |
Wild At Heart (1990, R) |
|
|
| 38 |
Unforgiven (1992, R) |
|
|
| 39 |
Besieged (1998, R) |
|
|
| 40 |
George Washington (2000, Unrated) |
|
|
| 41 |
Old Joy (2006, Unrated) |
|
|
| 42 |
Half Nelson (2006, R) |
|
|
| 43 |
Smoke (1995, R) |
|
|
| 44 |
A River Runs Through It (1992, PG) |
|
|
| 45 |
Lolita (1998, R) |
|
|
| 46 |
I Heart Huckabees (2004, R) |
|
|
| 47 |
Detective Story (1951, Unrated) |
|
|
| 48 |
The Girl Can't Help It (1956, Unrated) |
|
|
| 49 |
Prince of the City (1981, R) |
|
|
| 50 |
Henry Fool (1997, R) |
|
|
| 51 |
Lady Vanishes (1938) (1938, Unrated) |
|
|
| 52 |
The Servant (1963, Unrated) |
|
|
| 53 |
After Dark, My Sweet (1990, R) |
|
|
| 54 |
Punch-Drunk Love (2002, R) |
|
|
| 55 |
Le Samouraļ (The Godson) (1967, PG) |
|
|
| 56 |
Les Vacances de Monsieur Hulot (Mr. Hulot's Holiday) (1953, Unrated) |
|
|
| 57 |
Le Corbeau (1943, Unrated) |
|
|
| 58 |
Le Plaisir (House of Pleasure) (1952, Unrated) |
|
|
| 59 |
Jules and Jim (1962, Unrated) |
|


