My Favorite Movies


  fb827915135's Rating My Rating
1
The Silence of the Lambs (1991,  R)
2
The Breakfast Club (1985,  R)
3
North & South (,  Unrated)
4
Billy Elliot (2000,  R)
5
Interview with the Vampire (1994,  R)
6
The Crow (1994,  R)
7
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
8
Pulp Fiction (1994,  R)
9
Wayne's World (1992,  PG-13)
10
The Shawshank Redemption (1994,  R)
11
American Beauty (1999,  R)
12
Dogma (1999,  R)
13
Cabaret (1972,  PG)
14
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
15
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
16
The Proposition (2005,  R)
17
Van Helsing (2004,  PG-13)
18
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
19
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
20
Flatliners (1990,  R)
21
Sixteen Candles (1984,  PG)
22
Day of the Dead (1985,  Unrated)
23
The Evil Dead (1981,  NC-17)
24
Red Dragon (2002,  R)
25
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
26
Donnie Darko (2001,  R)
27
Shaun of the Dead (2004,  R)
28
Saw II (2005,  R)
29
Saw (2004,  R)
30
Brazil (1985,  R)
31
A Clockwork Orange (1971,  R)
32
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
33
Sometimes They Come Back... Again (1996,  R)
34
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
35
Reservoir Dogs (,  R)
36
Hannibal (2001,  R)
37
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
38
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
39
Sleepy Hollow (1999,  R)
40
Hot Fuzz (2007,  R)
41
The Exorcist (1973,  R)
42
The Green Mile (1999,  R)
43
Good Will Hunting (1997,  R)
44
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
45
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
46
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
47
Mulan (1998,  G)
48
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
49
Constantine (2005,  R)
50
Dead Man (1995,  R)
51
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
52
Trainspotting (1996,  R)
53
American Psycho (2000,  R)
54
Casablanca (1943,  Unrated)
55
Casino Royale (2006,  PG-13)
56
Final Destination (2000,  R)
57
Final Destination 2 (2003,  R)
58
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
59
Final Destination 3 (2006,  R)
60
Jaws (1975,  PG)
61
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
62
Seven (Se7en) (1995,  R)
63
Shallow Grave (1995,  R)
64
Velvet Goldmine (1998,  R)
65
Chocolat (2000,  PG-13)
66
The Matrix (1999,  R)
67
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
68
The Shining (1980,  R)
69
Zoolander (2001,  PG-13)
70
The History Boys (2006,  R)
71
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
72
Brokeback Mountain (2005,  R)
73
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
74
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
75
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
76
The Last King of Scotland (2006,  R)
77
Crazy Monkey Presents Straight Outta Benoni (2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments