My Favorite Movies


  fb829450138's Rating My Rating
1
Casablanca (1943,  PG)
2
Apocalypse Now (1979,  R)
3
The Godfather (1972,  R)
4
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
5
Solyaris (Solaris) (1976,  Unrated)
6
Stalker (1979,  Unrated)
7
Rumble Fish (1983,  R)
8
Groundhog Day (1993,  PG)
9
Blade Runner (1982,  R)
10
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
11
Animals and the Tollkeeper (1998,  Unrated)
12
Arizona Dream (1993,  R)
13
Buena Vista Social Club (1999,  G)
14
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
15
Paris, Texas (1984,  R)
16
Ed Wood (1994,  R)
17
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
18
Batman Returns (1992,  PG-13)
19
Back to the Future (1985,  PG)
20
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
21
Fargo (1996,  R)
22
The Big Lebowski (1998,  R)
23
Barton Fink (1991,  R)
24
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
25
The Man Who Wasn't There (2001,  R)
26
Mad Max (1979,  R)
27
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
28
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985,  PG-13)
29
Before Sunrise (1995,  R)
30
Smoke (1995,  R)
31
The Boss of it All (Direktøren for det hele) (2007,  Unrated)
32
The Curse of the Jade Scorpion (2001,  PG-13)
33
Sleeper (1973,  PG)
34
Love and Death (1975,  PG)
35
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
36
Lost In Translation (2003,  R)
37
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
38
The Shining (1980,  R)
39
Full Metal Jacket (1987,  R)
40
Spartacus (1960,  PG-13)
41
The Blind Swordsman: Zatoichi (2003,  R)
42
Before Sunset (2004,  R)
43
Fight Club (1999,  R)
44
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
45
Finding Nemo (2003,  G)
46
The Incredibles (2004,  PG)
47
Monsters, Inc. (2001,  G)
48
Big Fish (2003,  PG-13)
49
Taxi Driver (1976,  R)
50
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
51
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
52
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
53
Waking Life (2001,  R)
54
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
55
Trainspotting (1996,  R)
56
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
57
Tideland (2006,  R)
58
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
59
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
60
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
61
Reservoir Dogs (1992,  R)
62
Snatch (2001,  R)
63
Pulp Fiction (1994,  R)
64
2 Days in Paris (Deux jours à Paris) (2007,  R)
65
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
66
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
67
Happily Ever After (Ils se Marierent et Eurent Beaucoup d'Enfants) (2004,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments