Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb831352341's Rating My Rating
1
Les Chansons d'Amour (Love Songs) (2008,  Unrated)
Click to Rate
2
Days of Heaven (1978,  PG)
Days of Heaven 5.0 Stars
dans le genre images qui bougent, avec des formes des couleurs et des sons, pas mieux
Click to Rate
3
The Thin Red Line (1999,  R)
The Thin Red Line 5.0 Stars
faut parler du casting, ou simplement du vent dans l'herbe ?
Click to Rate
4
Magnolia (1999,  R)
Click to Rate
5
The Last Picture Show (1971,  R)
Click to Rate
6
The Last Wave (1977,  PG)
Click to Rate
7
Lost Horizon (1937,  Unrated)
Click to Rate
8
The Grapes of Wrath (1940,  Unrated)
Click to Rate
9
The Misfits (1961,  Unrated)
The Misfits 4.5 Stars
anything but a wage...
Click to Rate
10
The Night of the Iguana (1964,  Unrated)
Click to Rate
11
Comment j'ai tué mon père (My Father and I) (2001,  Unrated)
Click to Rate
12
Oktyabr (October) (Ten Days That Shook the World) (1927,  Unrated)
Click to Rate
13
Waltz with Bashir (2008,  R)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments