My Favorite Movies


  fb8316383's Rating My Rating
1
The Big Lebowski (1998,  R)
2
Pulp Fiction (1994,  R)
3
No Country for Old Men (2007,  R)
4
Spaceballs (1987,  PG)
5
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
6
Interview with the Vampire (1994,  R)
7
The Evil Dead (1981,  NC-17)
8
Evil Dead 2 (1987,  R)
9
The Godfather, Part II (1974,  R)
10
The Godfather (1972,  R)
11
Intolerable Cruelty (2003,  PG-13)
12
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
13
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
14
Fight Club (1999,  R)
15
GoodFellas (1990,  R)
16
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008,  R)
17
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
18
Slumdog Millionaire (2008,  R)
19
The Dark Knight (2008,  PG-13)
20
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
21
Back to the Future (1985,  PG)
22
Dazed and Confused (1993,  R)
23
Night of the Living Dead (1990,  R)
24
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
25
Back to the Future Part II (1989,  PG)
26
Office Space (1999,  R)
27
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
28
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
29
Friday the 13th (1980,  R)
30
Back to the Future Part III (1990,  PG)
31
Into the Wild (2007,  R)
32
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
33
Waking Life (2001,  R)
34
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
35
Little Monsters (1989,  PG)
36
Santa Claus - The Movie (1985,  PG)
37
What the Bleep Do We Know!? (2004,  Unrated)
38
Donnie Darko (2001,  R)
39
Sin City (2005,  R)
40
V for Vendetta (2006,  R)
41
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
42
Dawn of the Dead (1979,  R)
43
Day of the Dead (1985,  Unrated)
44
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
45
Mister Lonely (2007,  Unrated)
46
Hero (2004,  PG-13)
47
Serenity (2005,  PG-13)
48
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
49
Tsotsi (2006,  R)
50
Burn After Reading (2008,  R)
51
Gran Torino (2009,  R)
52
Observe and Report (2009,  R)
53
Pineapple Express (2008,  R)
54
Rosemary's Baby (1968,  R)
55
The Omen (1976,  R)
56
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
57
Cinderella Man (2005,  PG-13)
58
Suspiria (1977,  R)
59
Phantasm (1979,  R)
60
Phantasm II (1988,  R)
61
Phantasm III: Lord of the Dead (1994,  R)
62
Phantasm IV: Oblivion (1998,  R)
63
Cube (1998,  R)
64
A Scanner Darkly (2006,  R)
65
Kung Fu Hustle (2005,  R)
66
Old School (2003,  R)
67
Pretty Woman (1990,  R)
68
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
69
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
70
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
71
The Matrix (1999,  R)
72
Transformers (2007,  PG-13)
73
Wedding Crashers (2005,  R)
74
The Shawshank Redemption (1994,  R)
75
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
76
Mean Girls (2004,  PG-13)
77
Grease (1978,  PG)
78
Forrest Gump (1994,  PG-13)
79
Finding Nemo (2003,  G)
80
300 (2007,  R)
81
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
82
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
83
The Wrestler (2008,  R)
84
About a Boy (2002,  PG-13)
85
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
86
Love Actually (2003,  R)
87
Juno (2007,  PG-13)
88
Alice in Wonderland (1985,  Unrated)
89
Alice Thru The Looking Glass (1987,  Unrated)
90
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
91
Return to Oz (1985,  PG)
92
True Romance (1993,  R)
93
Four Rooms (1996,  R)
94
Kids (1995,  NC-17)
95
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
96
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments