My Favorite Movies


  fb831895584's Rating My Rating
1
American Pie (1999,  R)
2
The Blues Brothers (1980,  R)
3
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
4
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
5
Easy (2004,  R)
6
Deep Blue Sea (1999,  R)
7
Die Hard (1988,  R)
8
Face/Off (1997,  R)
9
Saving Private Ryan (1998,  R)
10
Rocky (1976,  PG)
11
Taxi Driver (1976,  R)
12
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
13
Shrek 2 (2004,  PG)
14
Shrek (2001,  PG)
Shrek
The green Ogre strikes back.
Loads of humour and trucks of adventure are what this movie is all about. The movie slogan rightly says that this is a movie "for the entire family"!! Great fun to watch with an extra large tub of butter corn for the entire family. Has a little bit in it for everyone!! granpa to the little ones;everyone's gonna enjoy this oen big time!!!
15
Spider-Man (2002,  PG-13)
16
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
17
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
18
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
19
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
20
The Exorcist (1973,  R)
21
The Godfather (1972,  R)
22
The Godfather, Part II (1974,  R)
23
The Godfather, Part III (1990,  R)
24
The Hot Chick (2002,  PG-13)
25
The Incredibles (2004,  PG)
26
The Lion King (1994,  G)
27
The Little Mermaid (1989,  G)
28
The Longest Yard (2005,  PG-13)
29
The Lord of the Rings (1978,  PG)
30
The Matrix Reloaded (2003,  R)
31
The Passion of the Christ (2004,  R)
32
The Sound of Music (1965,  G)
33
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
34
When Harry Met Sally (1989,  R)
35
XXX (2002,  PG-13)
36
You've Got Mail (1998,  PG)
37
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
38
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
39
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
40
Pretty Woman (1990,  R)
41
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
42
Rocky Balboa (2006,  PG)
43
Rocky II (1979,  PG)
44
Rocky III (1982,  PG)
45
Rocky IV (1985,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments